SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MHP Adayı Kimi Suçladı?

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2014 17:46
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2014 17:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dogankentgazetesi.com
MHP Adayı Kimi Suçladı?
Son günlerde ulusal basın, bölgesel ve yerel basın tamamen 30 Mart Pazar günü yapılacak olan Genel Mahalli İdareler seçimlerine kilitlenmişken, bazı yazılı, görsel ve işitsel basın yayın organlarında maddi menfaat karşılığı lehte veya aleyhte haberler yapılması, yandaş medya, taraflı medya gibi algılarında zirve yapmasına sebep olmaktadır.
 
Bu tür algılar oluşturacak davranışlar içerisine giren özellikle yerel medya organlarının aynı alanda hiçbir maddi beklentisi olmadan tamamen kamunun aydınlatılması ve kamusal alanda vatandaşların haklarının korunmasında, onlara gerçeklerin aktarılmasında rehber olan, hizmet adına sesini daha fazla kesimlere duyurmak isteyen kesimlerin sözcüsü olan, bu işi maddi olarak değil de kamusal hizmet olarak yapma gayreti içerisinde bulunan medya organlarını da zan altında bırakmaya, vatandaşın kafasında “acaba doğru mu? Yoksa bir menfaat karşılığında mı bu haberler yapılıyor?” oluşmasına sebep olmaya başladı.
 
Hatta bu olay öyle bir noktaya geldi ki, seçim yarışına giren adayların bile kendilerinden bu tür beklentisi olan basın mensuplarının taleplerine olumlu bakmamaları veya onların maddi olmasa bile bireysel çıkarlarına olumlu cevap vermemesi kendi haklarında yanlı ve yanlış haberler yapılıyor algısı oluşturmaktadır.
 
Bu algıyı ortadan kaldırmak için biz medya organlarına düşen görevin, adayların partisine, seçim çevresine veya diğer kriterlerine bakmadan, gönderdikleri haberleri, Basın Ahlak İlkelerine uygun olmak şartıyla hiçbir ücret talep etmeden yayınlamaktır. Onların basın açıklamaları, seçim çalışmaları ile ilgili gönderdikleri haberleri tarafsızca yayınlamalı ve seçme konusundaki takdiri vatandaşlara bırakmalıyız.    
 
Bu olaylara en güzel örneklerden bir tanesi Doğankent MHP İl Genel Meclis Üyesi Hayati Bayram’ın kendi sosyal paylaşım sayfasında paylaştığı şiiri oldu. Kime veya ne sebeple yazdığı anlaşılmasa bile sitem ettiği, hatta doğrudan suçlamalarda bulunduğu bir medya organı veya basın mensubunun olduğu yazdığı şiirden açıkça anlaşılmaktadır.


 
 
Bizler medya organları olarak tarafsızlığımızı korumaya çalışmalı, mümkün olduğunca adayların adil yarışacakları zeminleri hazırlamalı, onların proje ve çalışmalarını kamuoyuna objektif bir gözle aktarmalıyız.
 
Ancak bunu yaparken de adayların bizlerden beklentisinde olduğu gibi kendi haberlerini veya çalışmalarını, kendi medya veya basın temsilcilerine hazırlatmayıp, haber sitelerinin veya medya organlarının haber yapmaları şeklinde olmamalıdır. Adayların büyük çoğunluğunun beklentisi bu yöndedir. Biz hiç bir şey yapmayalım, basın mensupları gelsinler bizi takip edip haberlerimizi yapsınlar şeklinde bir beklenti içerisine girmektedirler. Özellikle amatör olarak bu işlerle uğraşan, yerel yayın yapan medya organlarının böyle bir muhabir kadrosu bulunmamaktadır.
 
Halbuki kamu kurumları ve özel sektör kendi faaliyetlerini tanıtan veya anlatan haberleri kendileri hazırlayarak basına servis etmektedirler. Medya haber yapma özgürlüğünü daha çok olumsuzluklar üzerine, halkın genelinin şikayetçi olduğu konular üzerinde yapmaktadır. Adayların da bu süreçte bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Kendi faaliyetlerini ve projelerini halka aktarmak için haber metni ve görsellerini kendileri hazırlayarak basına servis etmeleri gerekmektedir
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.