SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mağdur İşçilerin MHP Tepkisi

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2014 15:42
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2014 15:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dogankentgazetesi.com
Mağdur İşçilerin MHP Tepkisi
Doğankent Belediyesi’de kadrolu işçisiyken 2009 yılında yapılan yerel seçimlerin hemen akabinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Belediye Başkan Adayı Haşim Birol Tekin’e destek verdikleri için Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti)’den ikinci kez Belediye Başkanı seçilen Nazmiye Kabadayı tarafından; uydurma gerekçelerle, haksız yere işten çıkarıldıklarını öne süren 5 belediye işçisi mahkemelerde açtıkları tüm işe iade davaları kazandıkları halde Kabadayı’nın kişisel husumeti nedeniyle bu mahkeme kararlarını hiçe sayarak kendilerini işe iade edilmediğini, bu kararların uygulanmamasından kaynaklı yasal mücadelelerinin devam ettiğini söylediler.
 
Mağdur işçiler; eski Belediye Başkanı Nazmiye Kabadayı’nın göreve devam ederken Ak Parti tarafından çeşitli suçlamalarla partiden ihraç edildiğini, akabinde de 30 Mart’ta yapılan Genel Mahalli İdareler Seçimlerinde üçüncü kez aday olduğu Belediye Başkanlığı seçimlerinde hezimete uğradığını, ezici bir çoğunlukla MHP’nin adayı olarak Belediye Başkanı seçilen Haşim Birol Tekin’in göreve gelmesinin hemen akabinde bir umutla tekrar işe iadeleri için başvuru yaptıklarını ancak ortaya çıkan tereddütlü yazışmalar nedeniyle işe iade edilmedikleri, Doğankent Belediye Başkanlığı tarafından işe iade edilmelerinde bir sakınca bulunup, bulunmadığı yönünde hukuki görüş için Giresun Valiliği İl Hukuk İşleri Şube Müdürlüğü’nden resmi bir yazı ile görüş istendiği, bu yazınında görüş için 25 Haziran 2014 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na gönderildiğini ancak bugüne kadar olumlu veya olumsuz bir cevap gelmediğinin kendilerine ifade edildiğini dile getirdiler.  
 
Mağdur işçilerden Emin Kılıç, sosyal medya aracılığı ile 26 Ağustos tarihinde yaptığı paylaşımlarda; eski belediye başkanıyla 16 Eylül 2014 tarihinde 2011/468 dosya numarası ile görevi kötüye kullanma suçlamasıyla ceza davası göreceklerini açıklayarak “ancak bir yandan bizler hem kendi adımıza hem de Doğankent adına bu davaları görürken, temiz bir sayfa açma vadiyle iktidara gelenlerin; ne imar yolsuzluğunda, ne kurumu zarara uğratanlar ‘da, nede sahtecilik yapanlarda, hiçbir konuyu yargıya taşımaması anlaşılır gibi değil... O zaman biz çıkıp diyelim ki: Eyyy! N. Kabadayı biz senin günahını almışız, sen haklıymışsın... biz davamızı geri alıyoruz... Bizi buna mecbur etmeyin...” diye yeni Belediye Başkanı Haşim Birol Tekin’e üstü kapalı göndermelerde bulundu.

 
Tepkilerini sosyal medya aracılığı ile sürdüren Kılıç, dün yaptığı paylaşımlarda; “Bugün Tirebolu Asliye Ceza Mahkemesi’nde Sanık Nazmiye Kabadayı ile onuncu celse duruşmamızı gerçekleştirdik. Her şey yolunda ancak: Sanık Avukatı M.H.P. il yönetiminden Ömer Eşkinoğlu. Bu şu demek: M.H.P'ye oy verdi diye bizlerin iş kanununa aykırı bir şekilde iş akdimizi sonlandıran Belediye Başkanını A.K.P tarafından ihraç edilmesi, M.H.P il yönetiminden bir avukatın müdafi olması kamu vicdanının taktirine! 18.11.2014 gün verildi. İnşallah yeni şeyler eklenir o zamana... Bizlerle dalga geçmenin ne olduğu umarım belli olur. Toplam otuz yedinci... Cezada onuncu duruşmamız...” ifadelerini kullanarak mağduriyetlerine neden olan kişiyi, oy verdikleri için mağdur edildikleri partinin il yöneticisi olan bir avukatın savunduğuna işaret ederek tepkilerini sürdürmeye devam etti.

 
Doğankent Belediyesi tarafından mağdur edildiklerini iddia eden işçiler daha önceleri de yaptıkları açıklamalarda “Bizlerin anlayamadığı birçok noktalar var. Bütün Mahkeme Kararları, Müfettiş raporları ve Bilir Kişi Raporları bizlerin işe iade edilmesi yönünde iken, hatta Giresun Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu tarafından bile işe iade edilmememizin ‘İnsan Hakları İhlali’ sayılacağı yazılı olarak bildirilmesine rağmen eski Belediye Başkanı Kabadayı bizleri işe başlatmayarak hukuku resmen çiğnemiştir.” diye beyanatlarda bulunmuşlardı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.