SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kılıçdaroğlu konuşurken elektrikler kesildi

Haber Giriş Tarihi: 31.01.2013 13:21
Haber Güncellenme Tarihi: 31.01.2013 13:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dogankentgazetesi.com


Kılıçdaroğlu konuşurken elektrikler kesildi

İş kazalarında ölenlerin sayısının terör nedeniyle hayatını kaybedenlerden fazla olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Örgütlü toplum olmaktan Türkiye'yi çıkarıyorlar. O nedenle dirençli olmak, kararlı olmak, mücadeleyi sonuna kadar sürdürmek, her CHP'linin görevidir. Mücadeleyi, çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırana kadar götüreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

'CHP'Yİ ANLAMAK İÇİN ZEKA VE AHLKA LAZIM'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "CHP'yi tanımlamak için zeka lazım, ahlak lazım ve tarih bilgisi lazım. Eğer bunları bilmiyorsanız zaten CHP'yi anlayamazsınız. Eğer bu değerli Türk büyüğü, filin üzerine, yani CHP üzerine yapışmış bir sinek gibiyse o fili tarif edemez." dedi.


CHP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında, parti genel merkezinde yapıldı.

Kılıçdaroğlu, toplantının açılışındaki konuşmasında, birilerinin CHP'yi anlamayacağını, anlamak da istemediğini belirterek, ''Onların birikimi de buna yetmez." dedi.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Değerli Türk büyüğü geçen gün kendi grup toplantısında bir örnek vermiş. Mevlana'dan örnek veriyor. Örnek verirken aslında cehaletini sergiliyor. Örneği sizinle paylaşmak isterim. Şöyle diyor bu Türk büyüğümüz: Hazreti Mevlana'nın anlattığı çok ibretlik bir fil hikayesi vardır. Hani karanlıkta bir file dokunan insanlara filin ne olduğunu soruyorlar. Biri sadece hortuma dokunmuş, fil hortum gibidir demiş. Biri sadece kulağına dokunmuş, fil kulak gibidir diyor. Biri sadece kuyruğuna dokunmuş, fil yılan gibidir diyor. Herkesin farklı bir fil tanımı var.

İşte CHP'de karanlık fil tarifi yapanlar gibi herkesin farklı, herkesin birbirinden alakasız şekilde tarif ettiği, herkesin kafasına göre tanımladığı parti haline geldi. Ben gerçekten buna bir soru sormak isterim. Recep Bey sen acaba Mevlana'nın Mesnevi'sini okudun mu? Onun ne söylemek istediğini biliyor musun? Hazreti Mevlana'nın gönüller sultanı olduğunu biliyor musun? Onun engin hoşgörüsünden senin nasiplendiğin var mı? Verdiğin örnekle aslında suçunu, bilgisizliğini itiraf ediyorsun sen. Ben yine sormak isterim ona; sen hayatın boyunca Mevlana'nın hangi sözünü tuttun, hangi sözüne itibar ettin? Mevlana'yı anma töreninde konuşmaları bile yasakladın sen. Eksik olan yanlış olan filin kendisi değil. Fili tanımlayanlardır... Burada hata kimde? Fil de mi, yoksa karanlıkta git hortumunu tut diyende mi?'' Aydınlıktan korkanların, karanlıkta yapılanların hesabını soranların, aydınlığın ne olduğunu bilmeyenler olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: ''Önemli bir söz vardır. 'Güneşe tapılan ülkede, ısı kanunları iyi anlaşılamaz' diye. Karanlıkta el yordamıyla fili tutan, fili anlayamaz. Burada söylenmek istenen bir şeyi net göreceksiniz, aydınlıkta göreceksiniz, gerçek haliyle göreceksiniz. Ondan sonra tanımlayacaksınız. İnsanları karanlığa mahkum ederseniz, fili tarif edemezsiniz ve ettiremezsiniz. Eğer siz, CHP'yi böyle tanımlıyorsanız zaten baştan yanlış yapıyorsunuz. CHP'yi tanımlamak için zeka lazım, ahlak lazım, tarih bilgisi lazım. Eğer bunları bilmiyorsanız zaten CHP'yi anlayamazsınız. Eğer bu değerli Türk büyüğü, filin üzerine, yani CHP üzerine yapışmış bir sinek gibiyse o fili tarif edemez. Sineğin gördüğü gözle ancak görebilir o fili. Eğer sen gerçekten CHP'yi tanımlamak istiyorsan CHP'nin üzerinden ayrılacaksın, uzağa bakacaksın, uzaktan bakacaksın, hedefini büyüteceksin. Göreceksin o zaman devasa bir CHP kimliğini. Biz karanlıkta tanım yapmayız. Bizim hedefimiz aydınlıktır. Aydınlığa inanırız. Karanlıkla bizim hesabımız yoktur."

"180 DERECE YETMİYOR ARTIK"

''Kimsenin etnik kimliğini, inancını sorgulamayız, herkesin inancına, kimliğine saygı gösteririz." diyen Kılıçdaroğlu, herkesin etnik kimliğini, onun şerefi olarak gördüklerini belirtti.

''Biz hiçbir zaman söylediğimiz sözlerden dönmedik. Ne söylediysek, söylediğimiz sözün arkasında durduk'' diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Ben size ibretlik bir örnek vereceğim. 2002'de, bu ülkenin başbakanı şöyle söylüyor: Türkiye'de Kürt sorunu yok. Var diye inanmayacaksın. Sorun yok diye inanacaksın. Sorun yok dersen, sorun ortadan kalkar. Cümleye bakın, düşünceye bakın, anlatıma bakın. 2004... Aynı kişi söylüyor: Türkiye'de bir Kürt, bir Laz, bir Çerkez gerçeği varken, Allah göstermesin onlarca sorun doğurur. Geçiyoruz. 2005... Türkiye'de Kürt kökenli vatandaşların sorunu, Türk kökenliler kadardır.' Geçiyorum. 2005... Türkiye'de Kürt sorunu ne olacak diyenlere, diyorum ki: Herkesten önce benim sorunumdur. Geçiyoruz. 2011... yine bu değerli Türk büyüğü söylüyor: Benim için Kürt sorunu bitmiştir. Ne oldu? 180 derece diyeceğim, o da yetmiyor artık. 360 derecelik bu turun amacı nedir? Hani politikacı halka gerçekleri söylerdi. Hani doğruları söylerdi. Onun için gerçeklerin tamamını halka anlatmak zorundayız.''Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/kilicdaroglu-konusurken-elektrikler-kesildi/siyaset/siyasetdetay/31.01.2013/1662823/default.htmEtiketler: CHP , Türkiye , Çerkez , Mevlana , Kürt sorunu , terör , elektrik kesintisi , 2011 , fil , Parti , Hortum , Grup , Türkiye'yi , Türkiye'nin , , isterim , CHP'yi , Türkiye'de , sadece
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.