SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İşte merakla beklenen akıllı kimlik kartları

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2012 17:41
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2012 17:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dogankentgazetesi.com


İşte merakla beklenen akıllı kimlik kartları

"Akıllı kart" olarak tanımlanan ve kişinin bütün bilgilerini içindeki çipte toplayacak olan yeni kimlik kartları, 2013 yılı içinde vatandaşlara verilmeye başlanacak.

2012 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde Çankaya Köşkü'nde yapıldı.

Köşk'teki törende, TÜBİTAK'ın bazı projelerinin tanıtımı da yapıldı. Yeni kimlik kartının tanıtımında "Hayat tek kartla kolaylaşacak" sloganı ile "Milli olarak geliştirilmiş bir akıllı kart işletim sistemi olan AKİS güvenlik hizmetleri sunan bir mikroişlemci üstünde çalışıyor ve elektronik imza, şifreleme ve güvenlik anahtarları taşıma hizmetlerini sunuyor" ifadesi yer aldı. Yeni kartla ilgili şu bilgiler verildi:

Milli yazılımla tasarlandı

"Pilot çalışması başarıyla tamamlanan akıllı kimlik kartlarıyla yakında günlük hayatımızın her alanında karşılaşacağız. Sosyal güvenlik, sağlık, ulaşım, nüfus ve bankacılık işlemleriyle kamunun bir çok alanında hayatı kolaylaştıracak olan akıllı kartlar, TÜBİTAK Bilgi ve İleri Bilgi Güvenliği Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından milli yazılım ve yerli çip kullanılarak tasarlandı. Akıllı kartların dağıtımına 2013 yılından itibaren başlanacak."

Yeni kartların teknik özellikleri ise şöyle sıralandı:

68 KB EEPROM

Common Criteria (CC) EAL4+ İşletim Sistemi

Common Criteria (CC) EAL5+ Mikro İşlemci

ISO/IEC 7816 uyumlu

DES simetrik şifreleme algoritması

3DES (2 anahtarlı) simetrik şifreleme algoritması

2048 bit RSA asimetrik imzalama/şifreleme algoritması

PKCS #11 Yazılım Kütüphanesi

MS CAPI Yazılım Kütüphanesi

Gerçek Rastgele Sayı Üreticisi

Yoksulluk haritası çıkarılacak

Tanıtımda, TÜBİTAK ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın işbirliğiyle yürütülen bütünleşik sosyal yardım projesiyle ilgili şu bilgiler verildi:

"Proje; şehit yakınları, gaziler, dul ve boşanmış kadınlar, yetimler, korunmaya muhtaç çocuklar, yaşlılar ile yoksul aileleri kapsıyor. Proje sayesinde; suistimaller ile mükerrer yardımların önüne geçilecek, ihtiyaç sahipleri yardımlara daha hızlı ulaşacak, yoksulluk haritası çıkarılacak, yoksulluk puanlama sistemi oluşturulacak."

 Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/iste-merakla-beklenen-akilli-kimlik-kartlari/siyaset/siyasetdetay/27.12.2012/1647860/default.htmEtiketler: Çankaya , TÜBİTAK , Abdullah Gül , Çankaya Köşkü , yoksulluk , yazılım , sosyal yardım , Sosyal Güvenlik , ulaşım , Proje , 2012 , 2013 , Abdullah Gül'ün
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.