SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

VİYANA NOTLARI-4

Yazının Giriş Tarihi: 12.02.2013 20:26
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.02.2013 20:26
Sağlık alanında ise malesef müsbet yorumlar yapamayacağım.Şuna kesin inanıyorum ki sağlık alanında Türkiye Avusturya’dan fersah fersah ilerde bulunuyor. Sigortan olsa bile her ilaç için 5 küsür € ödemek durumundasınız. “Burada eğer sigortan ve paran yoksa ölmekden başka seçeneğin yoktur“ demek çok  abartılı olmasa gerek. Mesela sigortan yoksa hastanede bir gece geçirmen 650 € dan başlıyor.Ben bizzat yaşadığımdan bunu rahat söylüyorum.Anlatacağım iki somut örnek yorumlarımı destekler nitelikte.
 
Temmuz ayında kızımı yüksek ateş ve kusma şikayeti ile bir çocuk doktoruna götürdüm.Doktor ilaç verip eve gönderdi.Biz de “üşütmedir geçer“  dedik. Ama akşam oldu ateş düşmedi, ertesi gün oldu iyileşme yok, ateş dayandı 40‘lara.Kızımın karnı da şişti.O gece kabus gibi oldu.Kızım iki dakikada bir su istiyordu. Sabahleyin  tekrar aradık doktoru. Hemen getirin dediler ve götürdük.Hala bir şeylerden anlamıyorlar. Eşim “kan tahliline bakın“ demese hala bakmayacaklar.Neyse bir baktılar kan tahlili sonucuna ve kabus o zaman başladı.Meğer kızımın apandisiti patlamış. İki gün önceki ilk doktora geldiğimizdeki durum aslında onun habercisiymiş. Ama bunu anlayacak kabiliyette doktor nerde? Bizi hemen hastaneye sevk ettiler. Şimdi sıkı durun. Siz şimdi Ambulans falan gelmiştir her halde diyorsunuzdur. Ne gezer!!.O Türkiye‘de dostlar. Şimdilerde Türkiye’de adamın başı ağrısa Ambulans çağırıyor ve ambulans ta bilmem kaç km dağın başına hastanın ayağına gidiyor. Neyse, elimize bir kağıt tutuşturdular.Bu kağıtta Hastane adresi ve ulaşım vasıtası yazıyordu. Biz apandisisti patlamış acil ameliyata alınması gerekn 2.5 yaşındaki çocuğu, çocuk arabasıyla U-Bahn(Metro)ya binerek hastaneye ulaştırmayı başardık çok şükür. Kızım dört saat süren bir operasyonun ardından yoğum bakıma alındı ve iki günü yoğun bakımda olmak üzere tam 14 gün hastanede yattı.Kızım hayati bir tehlike atlatmıştı.Hem de doktor ihmali yüzünden.
 
İkinci olay. Geçtiğimiz Kasım ayında çocuklarımızın bir kan tahlilini istedik çocuk doktorumuzdan. Tahlil sonucu tam dokuz günde elimize geçti iyi mi?Bitmedi.Tahlil sonuçlarını doktora göstereceğiz ama doktora ulaşamadık.Sekretere gösterdik de döndük.28 Ocak tarihine de kontrol yazıldı.O tarihte gittik doktora.Bu sefer doktor hastaymış.!!Buyur burdan yak.Güya bizi aramışlar ama ulaşamamışlar!Aradıkları numaraya baktık bizim numara değil ve biz böyle bir numara vermedik.Bu kez yeni tarih verdiler.19 Şubat. Dur bakalım nolacak? Bu konuda şunu söyleyebiliriz.Burada doktorlar hastaları “müşteri“ olarak görüyorlar.
 
Türkiye’den bakınca Avrupa toz pembe görünüyor olmalı.Türkiye’de hastanede saatlerce kuyruk bekleniyordu eskiden.Bugünlerde nasıl bilmiyorum.Merak etmeyin Viyana’da da saatlerce sıranızı bekliyorsunuz doktorda.On gün önce kızımı götürdüm çocuk hastanesine,tam 2 saatte sıra geldi.Yine iki gün önce diğer kızımı götürdüm aynı hastaneye yine tam iki saatte sıra geldi.
 
Viyana’da yaşamak gerçekten zor.Hayat pahalı.Mesela bir mağazadan bir beyez eşya aldınız diyelim.Mağazada ödemeyi yaptığın an eve götürmek ve kurmak/montaj vs. sana ait.Türkiye’de aynı eşyayı alıyorsun, aldığın eşya evine teslim ediliyor. Hem de ücretsiz montaj yapılıyor.Mesela ben bir çamaşır makinasının Espiye’den 45 km uzaktaki Ericek Köyüne çıkarılarak montajının yapıldığını biliyorum.Burada ise eve teslim ve montaj için artı ücret ödemek zorundasın.Yine diyelimki bulaşık makinanız bozuldu.En basit tamir için 50 € ödemek zorundasın.Ben bir keresinde 5 dakikalık bir tamir için 40 € ödedim.Halbuki aynı makinanın ikinci el fiyatı sadece 50 €. Bu arada biz Türkler de de bir fırsatçılık, bir fırsatçılık sorma gitsin.Bir keresinde evimde Türk TV‘leri izleyebilmek için çanak anten ayarı yaptırmıştım.Türk usta çağırdık. Çanak anten çatıda hazır,uydu alıcı cihaz hazır, LB hazır, sadece biraz kablo eksik birde yayını bulup ayarlamak gerekiyordu.Neticede ayarladı.Borcumuz ne dedik? Tam 100€ demesin mi? Bu çanak antenin tam takımı Türkiye’de kaç liradır? En fazla 150 TL dir. Ama burada nerdeyse her şey bize ait olduğu halde adam bizden 100 € aldı. Bunun adı fırsatçılık değil de nedir?
 
Viyana notlarımız şimdilik bu kadar. Toplam dört yazıda anlattıklarımız bizim penceremizden bize ait yorumlardır.Katılanlarınız olur,katılmayanlarınız da. Biz 14 ayda edindiğimiz izlenimlerimizi paylaşmak istedik.Müsbet/menfi yorumlarınızı bekliyoruz.11.02.2013/Viyana

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.