SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

VİYANA NOTLARI-2

Yazının Giriş Tarihi: 02.12.2012 23:32
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.12.2012 23:32
Viyana’da bir yılı geride bıraktık.Bu konudaki ilk yazımızı Viyana’ya gelişimizin 25. Gününde “Viyana Notları“ başlığı ile kaleme almış, yirmibeş günlük Viyana izlenmilerimizi kendi penceremizden değerlendirmiştirk.Şimdi ise aradan bir yıl geçti ve bu husustaki değerlendirmelerimiz elbette çok daha geniş olacaktır.Yine kendi penceremizden bu sefer bir yıllık bir değerlendirme yapacağız.
Efendim önce müsbet değerlendirmelerimizi belirtelim.İlk göze çarpan husus şüphesiz ulaşım.Viyana ulaşım sorununu halletmiş durumda.Bunda nüfusunun azlığı da etkilidir elbette.Zira Viyana’nın nüfusu 2 milyonun altında.S-Bahn(Banliyo treni), U-Bahn(Metro) ve Straßenbahn(Tramvay) olmak üzere üç türlü raylı ulaşım vasıtası var.U-Bahn’da 5 hat(U1,U2,U3,U4,U6)var. Genelde yer altında olan bu Metro hatlarının her biri mutlaka birbiriyle bağlantılı durumda.Diğer taraftan tüm cadde tramvayları da bir şekilde metro hatlarıyla bağlantılı durumda.Geri kalan cadde ve sokaklardan da mutlaka otobüsler geçer ve bunlar da ya tramvaya ya da Metroya bağlantılı durumdadır.Cebinizde bir biletiniz varsa bu vasıtalardan istediğinize binerek aynı yönde bir saat gidebilirsiniz.Tek bilet 2€,haftalık bilet 15€,aylık bilet 45€ ve yıllık kart 365€.
İstiklal Şairimiz Avrupa seyehati dönüşü kendisine Avrupa’yı soranlar cevap olarak ne diyordu hatırlayalım: “İşleri var dinimiz gibi, dinleri var işimiz gibi.“ Almanlar gerçekten de işlerine sıkı sıkıya bağlılar ve de son derece ciddi çalışıyorlar.Randevususz bir iş yapamazsınız burada.Gerek doktora gerekse bir kuruma gidecekseniz telefonla randevu(Termin) almak zorundasınız.Her işyerinin kapısında mutlaka çalışma saatleri yazmaktadır.Türkiye gibi standart 08:00-17:00 arası değildir çalışma saatleri. Ve Almanlar sabahın çok erken saatlerinde çalışmaya başlarlar.Mesela biz sabah saat 06:30’larda sabah namazına giderken bakıyoruz onlar dükkanlarını açmaya başlamışlar.Süpermarketler sabah 07:00’de açılır, akşam 06:30-07:00’de kapanırlar.Bizdeki büfeler gibi sigara,bilet, gazete vs. satılan Tabak&Trafik denilen küçük işyerleri de mesela saat 12:00’de öğle tatili için kapanırlar. Yakınımızda bir Pazar yeri var, cumartesi günleri kurulur.Biz saat 06:45 te sabah namazına duruyoruz onlar 06:00’da pazarı kuruyorlar.Bu pazar esnafının çoğu Türk, kalan kısmı da ya Mısır’lı ya da Yugoslav.Az bir kısmı da yerli.
Yine mesela kaldırımda kazı çalışması yapan işcileri gözlemledim. Sabah 06:30’da iş başı yapıyorlar.Kazdıkları yerin üstünü muntazaman tahtalarla kapatıyorlar ve insanlar normal şekilde hiç bir şey olmamış gibi gelip geçiyorlar.Yani bu çalışmadan kimseler etkilenmiyor.
Viyana pahalı bir şehir.En ucuz şey belki de kırmızı et, patates ve soğandır.Bir kilogram kemikli et sadece 4€, bir kilogram kemiksiz et 7€.Bir çuval patates(5kg kadar) 2€. Viyana’da ev kiraları çok pahalıdır.Evler zaten Alman aile yapısına uygun olarak ortalama 40-50 metre kare olarak yapılmışlardır.Mesela 40 m2 bir evin kirası 400-450 € civarındadır.Biz Türkiye’de 100 m2 evi dar buluyorduk burada 50-60 m2 ev saray yavrusu olarak görülüyor nerdeyse.Burada Belediye evleri var çok sayıda.Sıraya yazılıuyorsun, sıra gelince bu evlere kiracı olarak taşınıyorsun.Buraların kirası diğerlerine nazaran daha ucuz ve bir süresi yok.İstediğin kadar kalabilirsin. 02.12.2012

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.