SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ÜÇ HARFLİLER MESELESİ

Yazının Giriş Tarihi: 14.12.2022 19:54
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.12.2022 19:54

“Üç harfliler” denilince toplumda hemen herkes aynı şeyi anlıyor. En azından son zamanlara kadar öyle idi. Üç harflilerden kastedilen elbette “cinler”. Lâkin nedense toplumda hemen herkes cinler mevzû bahis olduğunda “cin” i ağzına almaktan çekinir de yerine “üç harfliler” der. Toplumda cin konusundaki genel kanaatin bunda etkisi inkâr edilemez bir hakikat. Zira toplumumuzda cin denilince “çarpan” bir varlık akla gelir. Yaratılış icabı gözle görünmez varlıklar olması olayın gizemini daha da artırmaktadır. Toplumun “gizemli” meselelere ilgisi de bir başka mevzu. 

Halbuki cinlere “üç harfliler” diye hitab etmenin gereği yok. Zira cinler de varlık âleminin bir parçası. Yüce Yaratıcı onları da “kul” olarak yaratmış, yani cinler de insanlar gibi Allah’a kulluk ile mükelleftir (Zâriyat 51/56) Bizden farkı ateşten yaratılmış (Hicr, 15/27, Rahman, 55/15)  olmaları ve duyularımızla idrak edilememeleridir.

Diğer taraftan  kutsal kitabımız Kur’an’da bu varlıklar  bizzat “cin” diye geçer ve Kur’an’da 72.sûrenin adı da Cindir. 28 ayeti olan bu sûre Mekke’de inmiştir. Genel olarak cinlerden bahsettiği için bu adı almıştır. Cin sûresinde ayrıca tevhid, peygamberlik, öldükten sonra tekrar diriliş bibi konular anlatılır.

Peki bazı insanlar neden cin yerine üç harfliler derler?  Toplumda cinlerin insanları çarptığı, insanlara zarar verdiği inancından olsa gerek. Sanki cinler cin kelimesine illet oluyorlarmış gibi bir inanış var toplumda. Şurasını da belirtelim. Şeytanların başı İblis de cinlerden idi. İlahi emre uymadı (Kehf 18/50) ve kovuldu. (Sad 38/71-85) Ve kıyamete kadar da insanın düşmanı oldu.  Dolayısıyla insanla uğraşmak onun asli vazifesi. Rabbimiz onu apaçık düşman ilan etmiştir. (Fatır 35/6, Yasin 36/60) Cinlerin de kötüleri olduğunu biliyoruz. Şeytanla birlikte çalışanları vardır. Tıpkın insanlar gibi. Bunlar elbette insana zarar vermek isterler. Ancak bu zarar daha çok inanç ve amel noktasındadır. Doğru yoldan sapıtmak için uğraşırlar. O yüzden Allah “şeytanın adımlarını takip etmeyin” diye ikaz eder. (Bakara 2/208, Enam 6/142, Nur 24/21). Kur’an’a göre cinlerin insanlara zarar vermesi, Allah’ın ikazına rağmen bazı insanların cinlere sığınması, onlarla iletişime geçmesi ve onlardan medet ummaları yüzündendir.(Cin 72/6) Şurası bir hakikat ki şeytanın ve cinlerin Allah’a hakiki manada iman edenler üzerinde bir hakimiyeti, baskısı ve zarar vermesi yoktur. Şeytanlar ve cinler ancak onu dost edinenlere ve şirk koşanlara zarar verebilirler. (Nahl 16/99-100)

“Üç Harfliler” zamanla anlam kaymasına, daha doğrusu anlam genişlemesine uğramış durumda! Kavram, bir nevi evrim geçirmişe benziyor. Zira önceleri sadece cinlerle alakalı olan bu kavram şimdilerde malum “zincir marketler” için kullanılır oldu. Toplum bu marketlere neden üç harfliler diyor doğrusu bilmiyorum. Ama bir tahminim var. İlk tahminim şu:  Her mahallede, nerdeyse her sokakta mantar gibi biten iş bu marketlerin en yaygın olanlarının adının üç harfli olmasından kaynaklanıyor olabilir. Mantıklı. İkinci tahminim de şu: Cinler insanları çarpıyor, en azından öyle inanılıyor. Bu marketlerin de insanları acayip çarptığı(!) kanaati yaygın. Eskiden bu kanaat yoktu ya da azdı. Ama şu salgın dönemiyle birlikte çarpmaya başladığına inanılıyor.

Üç Harfliler kavramına son zamanlarda   dahil olan bir diğer konu da JÖH-PÖH-MİT. Devletimizin emniyeti noktasında hususiyle son yıllarda destanlar yazan gerek Jandarma Özel Harekât, gerek Polis Özel Harekat ve gerekse Milli İstihbara Teşkilatı da üç harfliler olarak anılır oldu. Burada da bu üç kurumumuzun kısaltılmış isminin Üç Harfli olması da ne güzel tevafuk. Zira bu üç harfliler de çarpıyor. Ama bunlar “vatan millet” düşmanlarını çarpıyor. JÖH- PÖH içeride, MİT de dışarıda güzel paketlemeler yapıyor. MİT, özellikle son zamanlarda terör örgütü PKK/PYD’nin  sözde üst düzey elemanları bazen canlı, bazen de sarı torbalarla paketliyor. Her ne kadar içeride ve dışarıda bir takım mahfiller rahatsız olsalar da biz doğru bildiğimiz yolda ilerliyoruz elhamdülillah. Vatanın milletin selameti için gece gündüz mücadele eden ve canını feda eden yiğitlerimiz var elhamdülillah. Allah devletimize milletimize zeval vermesin.

Bu arada 7 Mart 2021’de TRT1’de yayınlanmaya başlanan ve en son   57. Bölümü yayınlanan TEŞKİLAT dizisini de heyecanla izliyoruz. Zira bu dizide MİT operasyonları anlatılıyor. Tavsiye ederim.

Üç Harfliler meselesini kendi zaviyemizden özetledik. Bu mevzuda yazılması çizilmesi gereken daha çok noktalar vardır elbet. Şimdilik tadında kalsın.13.12.2022

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.