SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MÜBAREK 11 AYLAR GELDİ

Yazının Giriş Tarihi: 04.07.2016 16:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.07.2016 16:00

Mübarek Ramazan-ı Şerifi uğurladık ve Mübarek 11 aylara girdik. Bundan sonra  Ramazan Müslümanı mıyız değil miyiz belli olacak. Esasen Ramazan bize ”ramazanlaşan bir hayatı” öğretmiş olmalı. Bu noktada şunu belirtelim. Ramazan bir Müslüman için bir aylık bir kurstur.Bir eğitim kampı gibidir.Bu kursta bir ay boyunca birçok dersler verildi.Tabi öncelikle bu kursa talebe olmak lazım.Ramazanın semtine uğramayan, yada Ramazanın  semtlerine uğramadığı kimseler konumuz dışındadır.

Ramazan mektebinde neler öğrendik?

Kur’an’ın doğduğu ay olması hasebiyle evvela Kur’an ile iletişimimizi gözden geçirdik değil mi? Kur’an’ı okuyabiliyor muyuz?  Bilmiyorsak bu ayı fırsat bilerek öğrenme yoluna girdik mi? Okumayı biliyorsak anlama yolunda ne gibi çabalarımız oldu? Öyle ya Kur’an sadece okumak /tilavet için inmedi ki! Kur’an esasen hayata okunmak için indi. Bu şuura sahip olduk mu bu Ramazanda?

Ramazan mektebinde Oruç ile arındık, takvaya ulaştık mesela.(Bakara2/183)Bu arınmamızı şimdi idrak ettiğimiz mübarek 11 ayda da korumak boynumuzun borcu değil mi?

Ramazan mektebinde sabrı öğrendik. Fakirle empati yapmayı, açın halinden anlamayı yaşayarak öğrendik. Ancak bu güzellikler bir aya mahsus olmamalı, 11 ayda da güzel hasletler devam etmeli.

Ramazan mektebinde NAMAZ ile barıştık değil mi. Özellikle sair günlerde namaza soğuk olan, namazı haftalık ya da yıllık kılan birisi iseniz ramazanda 5 vakti camide cemaatle kıldınız inşallah. Ramazanla birlikte 5 vakit namaz moduna geçtiniz. Ancak Şevval ile birlikte tekrar haftalık ya da yıllık namaz moduna asla dönmemelisin. Aksi takdirde “ramazan müslümanı” yaftasını yersin ki Müslüman” ramazan müslümanı” olamaz. Müslümanlığını sadece bir aya mahsus kılmaz. İbadet bir aya mahsus değildir zira. Nitekim Rabbimiz “Sana ölüm gelinceye kadar rabbine ibadet et(Hicr15/99)  demiyor muydu?

Ramazan mektebinde içki ve kumar gibi haramlara tevbe ettiniz değil mi? Bir oruç ile birlikte bu kötülükleri de terk ettiniz. Ama bir daha dönmemeye de tevbe-i Nasuh ile tevbe ettiniz inşallah. Yoksa tevbe etmediniz mi? Yoksa bayramın birinci günü içmeye kaldığınız yerden devam mı edeceksiniz? Böyle düşünüyorsanız kendinize çok yazık ediyorsunuz derim. Ramazan mektebi sana bir şey verememiş demektir. Ramazan okulundan başarısız bir talebe olarak mezun oluyorsun demektir.

Özetin özeti. Allah’a kulluk belli zamana mahsus değildir. Ömür boyu sürekli kullukla emrolunduk. Ramazan elbette pek faziletli, çok değerli, getirisi çok olan bir ay. Ancak diğer 11 ay da mübarektir. Mesela ramazanda namaz farz da ramazandan sonra farz değil mi? Ramazanda içki-kumar haram da Şevval’de, Zilhicce’de helal mi?

Ramazan büyük getirisi olan bir Pazar idi. Bir ay açık kaldı. Şimdi kapandı. Bir ay boyunca istifade eden etti. Ne mutlu hakkıyla istifade edenlere.04.07.2016

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.