SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

HZ.PEYGAMBER VE ÇOCUK

Yazının Giriş Tarihi: 29.10.2020 18:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.10.2020 18:31
Allah Rasûlü(sav)’nü Kur’an bize rol model olarak tanıtır. (Ahzab 21) Yani Efendimiz örneğimizdir. Hayat rehberimizdir. İslamî manadan nasıl bir hayat yaşayacağımızı müşahhas olarak ondan öğreniyoruz. Sahabe dediğimiz onun arkadaşları hayatı ondan görerek ve yaşayarak öğrendiler. Güzel ahlakı ondan öğrendiler. Zaten Kur’an onun için “büyük bir ahlâk üzeresin” diye bahseder (Kalem 4)
Allah Rasûlü, gözümüzün nuru, göz aydınlığımız çocuklarla(Furkan 74) alakalı olarak da model insan olarak karşımıza çıkıyor. Onun çocuklara karşı davranışını şu şekilde özetlemek mümkün:
1-Çocukları çok severdi
2-Çocuklara değer verirdi
3-Çocuklara güvenirdi
4-Çocukları dinlerdi
5-Çocuklarla şakalaşır, oyun oynardı
6-Kız-erkek ayrımı yapmazdı
Birkaç misal verelim:
1-Akra’ b. Habis ismini bir adam Allah Rasûlü’nün torunu Hasan’ı sevip öptüğünü görünce ve şaşırdı. Ey Allah’ın Rasûlü siz çocuklarınızı öper misiniz? diye sordu. Allah Rasûlü de “evet biz çocuklarımızı öperiz” diye cevap verdi. Bunun üzerine Akra’ b. Habis, Benim on çocuğum var ve ben hiçbirisini öpmedim” dedi. Allah Rasûlü şöyle cevap verdi: “Şayet senin kalbinden Allah merhameti söküp atmışsa ben ne yapayım, merhamet etmeyene merhamet edilmez(Buharî, Edeb, 18; Müslim, Fedâil, 65)
 
2- Hz. Peygamber zamanında mescide/camiye cemaate kadın ve çocuklar da gelirlerdi. Bu sebeple bazen mescitte çocuk ağlamaları da olurdu. Çocukların ağlamasına ve annesinin de üzülmesine dayanamazdı. İşte bir sabah namazında ilk rekatta her zamanki gibi kıraati uzun tutan Allah Rasûlü(as) ikinci rekatta her zamankinden farklı olarak kıraatini kısa tuttu. Namazdan sonra bunun sebebini soran cemaate, “bir çocuğun ağladığını duydum, annesine sıkıntı vermeyeyim diye namazı kısalttım” dedi.
 
3- On yaşındayken annesi Enes’i Allah Rasûlüne getirerek onun hizmetine verdi. Enes tam on sene Efendimizin hizmetinde bulundu. Bir keresinde Efendimiz onu bir yere gönderdi. Ama Enes bir türlü dönmemişti. Efendimiz bir bakıyor ki Enes yolda çocuklarla oyuna dalmış. Hz. Enes Allah Rasûlünün birden ensesinden tuttuğunu gördü ve ona doğru baktı. Efendimiz gülümsüyordu. Ey Enescik! Gönderdiğim yere gittin mi? dedi. Küçük Enes , evet şimdi gidiyorum Ey Allah’ın Rasûlü dedi ve gitti.
Hz. Enes daha sonraları yaşadığı bu tatlı hatırayı anlattıktan sonra sözlerine şöyle devam etti:   Allah Rasûlü’ne on sene hizmet ettim. Her işim onun arzu ettiği şekilde olmuyordu.  Yaptığım bir şey için ”bunu niye böyle yaptın?” Yapmadığım bir şey için de ”niye şöyle yapmadın?” demedi. Rasûlüllah beni ne dövdü, ne bana kötü bir laf söyledi ne de yüz ekşitti. Bir kere bile bana öf demedi. Beni hiçbir zaman ayıplamadı.
 
4-Bir keresinde Allah Rasûlü(sav) torunları Hasan ile Hüseyin’i sırtına bindirmiş atçılık oynuyorlardı. İşte tam bu sırada Hz Ömer çıkageldi. Hz.Ömer “ne güzel bineğiniz var” dedi. Bunun üzerine Allah Rasûl de ne güzel süvarileri var cevabını vererek torunlarına iltifat etti. 26.10.2020

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.