SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

DİNİ HAYATIMIZDAN VAZGEÇECEK DEĞİLİZ

Yazının Giriş Tarihi: 11.02.2018 15:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.02.2018 15:04
Birileri dine dair ne varsa itibarsızlaştırmak, dînî değerlerin, dînî kavramların içini boşaltmak için yoğun mesai harcıyor. Tabi bunu yaparken    biraz da çaktırmadan yapıyorlar ki Müslüman  halkı karşılarına almasınlar. Bu bağlamda direkt dine ve değerlerine saldırmak yerine meselâ DİYANET üzerinden salvo yapıyorlar.
 İşte son örnek. Bir gazete, daha doğrusu paçavra şöyle başlık atmış: “Diyanet’ten bir skandal daha. Sol elle şeytanlar yemek yer”. Başlık altında devamla şöyle denilmiş: “Diyanet akıl almaz bir fetva daha verdi. Sol elle yemek yenilmemesini istedi ve ‘sol elle şeytanlar yemek yer’ dedi”.
Gazetenin haberine göre diyanet, “sol elle yemek yemekte bir sakınca var mıdır?” sorusuna   verdiği cevapta bu skandal! ifadeleri kullanmış.
Aslında haberin devamını okuduğunuzda bir sıkıntı görmeyeceksiniz. Başlıktaki ifadelerle zerre alakası yok. Zira ilgili soruya verilen cevap, Hz. Peygamber’in hadislerine ve uygulamalarına dayandırılıyordu. Üstelik gazete bunu da yazmıştı.
Şimdi sormak lazım. Müslüman bir toplumda Müslüman bir şahıs Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu gibi en büyük dini fetva makamına dini bir soru soruyor ve gerekli cevabı da alıyor. Bunun neresi skandal? Neden gocunuyorsunuz ki? Diyanet, Müslümanların kuruluşudur. Toplumu din konusunda aydınlatmak hem İslami hem de anayasal görevidir.
Müslüman elbette sosyal hayatında da dinin öğretilerine kulak verecek. Peygamberinin ne dediği, ne tavsiye ettiği, neleri yasakladığı elbette bir Müslümanı alâka eder. Etmeli. Sol elle yemek yeme mevzuu da bu çerçevededir. Bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed(sav) bize “sağ elle yemek yemeyi, yemeğe besmele ile başlamayı, yemekten sonra elhamdülillah demeyi” tavsiye   etmişse  ki etmiştir. Bize düşen buna uymaktır. Bir başkası uymayabilir ama uyanlara da saygılı olmak zorundadır. Hiç kimse bir Müslümanı dininden, dini tercih ve  yaşayışından dolayı rencide edemez.
Birilerinin dünya görüşüne uymuyor diye biz de dini hayatımızdan vazgeçecek değiliz elbet. Bu tür sözde haberleri yapanlar sanki yeni bir şey ortaya çıkarmış havasında sunuyorlar haberleri. Hâlbuki bu tür bilgiler nerdeyse her evde bulunan ilmihâl kitaplarında ve hadis kitaplarında yazılıdır. Bu zihniyettekiler  yarın bir gün şöyle başlıklar da atarlarsa şaşırmam:
 Diyanet’ten skandal! Diyanet “Faiz haramdır” fetvası verdi.
Skandal! Diyanet “İçki haramdır” dedi.
Skandal fetva. Diyanet “Kumar haramdır” dedi.(Nitekim çok yakında bir kumar türü olan Piyango haram dedi diye yine Diyanet topa tutulmuştu)
Ne yani birilerinin dünya görüşüne uymuyor diye faize helal mi diyeceğiz? Ya da birilerine dokunacak diye içkiye, kumara/piyangoya, şans oyunlarına helal mi diyecektik?
Son söz: “Haram-Helal” islâmi kavramlardandır, müslümanları alâka eder, helal-haram diye bir derdi olanların konusudur. Ahiret derdi çekenleri alaka eder. Yoksa böyle bir derdi olmayanların alınmasına, sıkılıp daralmasına gerek de yoktur.07.02.2018 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.