SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CENNET BİLETİMİZ

Yazının Giriş Tarihi: 08.05.2015 22:43
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.05.2015 22:43

Cennet anaların ayakları altındadır(Nesai, Cihad, 6) diyor Allah Rasulü(sav).Yine bir defasında Efendimiz(sav) üç defa “Burnu yerde sürtünsün” diye başlıyor söze. Onu dinleyen Ashab soruyor:
- “Ey Allah’ın Rasulü! Kimin burnu yerde sürtünsün?” Cevap veriyor Allah Rasulü(sav):
-“Ana-babası yanında ihtiyarlayıp da cennete giremeyenin..”
(Müslim, Birr, 9–10)

Efendimiz(sav) "İyi muamele etmeye layık kimdir?" sorusuna şöyle cevap veriyor: “Annendir". Soruyu soran Sahabi devam ediyor ve Efendimizle şöyle bir diyalog oluyor:

—Sonra kimdir?
— Annendir.
—Sonra kimdir?
—Annendir.
—Sonra kimdir?
—Babandır
 (Buhari, Edeb, 2)

Bu konuda  bir başka örnek. Allah katında en değerli ameli soran bir kişiye Efendimiz şöyle cevap veriyor."Vaktinde kılınan namaz, ebeveyne iyilik ve Allah yolunda cihad " (Buhari, Edeb 1)

Ebeveyne iyi davranma hususu Kur’an’ın da ciddiyetle üzerinde durduğu bir husustur.işte birkaç örnek:

"Allaha itaat edin ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya... İyi davranın" (Nisa 4/36)

"Rabbin sadece kendisine ibadet etmenizi, ana-babaya da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa kendilerine "öf!" bile deme, onları azarlama, ikisine de güzel söz söyle" (İsra 17/23)

"Biz insana ana-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır... " (Lokman 31/14)

Bütün bu ayet ve hadisler neler ifade ediyor? Cevap kısa ve net: ANNELERİMİZ CENNET BİLETLERİMİZDİR.Daha umumi söyleyecek olursak Ebeveyne İhsanın bizi götüreceği yer cennettir.Zira konu o kadar mühim ki ayetlerde Allah’a itaatin ardından ana babaya iyilik konusu geliyor. Allah’a itaat ve ardından ana babaya itaat. Allah hakkının ardından ana-baba hakkı geliyor.

Annemize iyilikte bulunmak dinimizce bu kadar önemli iken bugün maalesef popüler kültürün etkisiyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ANNELER GÜNÜ diye bir gün kutlanıyor. Halbuki Müslüman için her gün annelerin günüdür. Burada ilginç olan şu:  Anneler Günü” mutlaka PAZAR günü olmak zorundadır. Her yıl Mayıs ayının 2. Pazarı anneler günüdür değil mi? Neden? Çünkü bu da tıpkı Sevgililer Günü gibi BATI/HIRISTİYAN kaynaklıdır da ondan. Malum PAZAR  günü Hıristiyan dünyasının kutsal günüdür. Anneler Günü ile alakalı anahtar kelime ANNA JARVİS ismidir. Merak edenler ANNA JARVİS’İN ANNESİ yazımıza bakabilirler.( http://www.recepsahan.net/index.php/2010-yazilari/127-anna-jarvisin-annesi)

08.05.2015

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.