SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ALLAH'TAN UTANIN

Yazının Giriş Tarihi: 09.01.2016 23:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.01.2016 23:40

Yazımızın başlığını bir hadis-i şeriften esinlenerek attık. Esasen bu yazımız  söz konusu hadis-i şerif etrafında olacak. Önce söz konusu hadis-i şerife bir bakalım.

Abdullah İbn-i Mes’ud(ra)dan rivayete göre Rasulullah(sav) şöyle demiştir:

Allah’tan hakkıyla haya edin/utanın” buyurdu. Biz de:

“Ey Allah’ın Resulü! Hamdolsun biz hakkıyla haya etmeye çalışıyoruz” dedik. Rasulullah(sav) şöyle buyurdu:

“Haya sadece sizin anladığınız manada değildir. Allah’tan hakkıyla haya etmek/utanmak demek;

1-Baş ve başta bulunan organlarla, karın ve karnın içerisine aldığı organları her türlü günah ve haramlardan korumak,
2-Ölümü ve toprak altında çürümeyi daima hatırlamak,
3-Ahireti isteyip dünyanın süsünü bırakmaktır.
Kim bu şekilde davranırsa Allah’tan hakkıyla haya etmiş olur (Tirmizi,Kıyame,24)

Bu hadis bize bir ölçü koyuyor. Allah’tan utanmak sözle olmaz mesajı veriyor.Allah’tan utanıyorum diyen kişi şu 3 şeyi yapıyor olmalıdır.

1- Baş ve başta bulunan organlarla, karın ve karnın içerisine aldığı organları her türlü günah ve haramlardan korumak gerekir. Bu şu demek: Allah’ın emaneti olan bedeni  her türlü günah ve haramdan korumak.

 Başımızda(kafamızda) hangi organlarımız var? Göz ,kulak,ağız/dil.Bunların günahlardan korunması Allah’tan haya adına bizden istenmektedir.Baş ile SECDE edilir.Öyleyse bu baş secdeden uzak olmayacak.Namazsız bir başın hali ahrette nasıl olur acaba!? Her gün beş defa “haydin namaza!”  ilahi davetine kayıtsız kalmak ne büyük bahtsızlık değil mi?

Hemen burada kadınlarımızın tesettürünün bir parçası olan başörtüsünü de unutmamak lazım.”Başı ve baş organlarını korusunlar” derken elbette bu mevzu da bu işin içinde değerlendirilmelidir.(Nur24/31)

Göz organımız da bize verilen bir emanettir. O da gördüklerinden sorumludur. “Müminlere söyle gözlerini muhafaza etsinler (Nur24/30-31) ayeti yüreğine inan kişi gözünü harama dikmez. Zira göz gördüklerinden sorumludur (Bkz.İsra17/36)

Kulaklar da duyduklarından sorumludur. (bkz.isra17/36)Haya elbisesine bürünmüş bedene ait bir kulak Allah’ın hoşnut olmadığı sözlere kapalıdır.

Ağız ve dil de giren ve çıkandan sorumludur. Allah’tan haya eden kişi dilini yalan,dedikodu,iftira gibi mümine asla yakışmayan sözlerden uzak tutar.(Ahzab33/70)

Ağız mideye açılan kapıdır. Dolayısıyla  Allah’tan haya eden kişinin boğazından asla haram lokma geçmez, geçmemelidir.(Bakara2/168,172).

 Hadis-i şerifte Allah’tan haya eden kişi karın bölgesini de korusun deniliyor. Burada da iki organımız var. Mide ve tenasül uzvu. Hayalı mümin midesine haram lokma da sokmaz. Midesine faiz,hırsızlık,içki,zina,kumar-piyango vs. den gelen haram para ile kazanılmış lokma koyamaz.(Maide5/90)  Malını helalinden kazanır ve helal yerlere harcar.Zira mahşerde herkes malını nereden kazanıp nereye harcadığından da hesaba çekilecek.Mesela ölçü ve tartıda hile yapamaz.Üç kuruşluk dünya için ebedi hayatını mahvetmez.(Mutaffifin83/1-6) Kur’an, mesala yetim malı yiyenin aslında karnına ateş doldurduğunu haber verir.(Bkz.Nisa 4/10 )

Yine Allah’tan haya eden kişi zina sayılan fiilerden uzak durur.Nikahsız birlikteliklere asla yanaşmaz..Erkek/ kadın tesettüre riayet eder.

Diğer taraftan, Allah’tan utanıyorum diyen kişi asla tek dünyalı olamaz. Asıl hayatın bu dünya hayatı değil ahiret yurdu olduğunu asla unutmaz ve ona göre davranır.Bu dünyayı ahretinin tarlası olarak görür, iyi hasat için dünya tarlasını iyi imar eder ve hep iyilikler eker..09.01.2016

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.