SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vatandaşa büyüme değil, zam dokunuyor

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2012 14:41
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2012 14:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dogankentgazetesi.com
Vatandaşa büyüme değil, zam dokunuyor
Oran, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Hükümetin ekonomi politikasında tutarsızlık ve koordinasyonsuzluğun söz konusu olduğunu savundu. Oran, 2012 yılı ihracat beklentisinin 148,5 milyar dolar olduğunu, ancak Ocak-Şubat döneminde 22 milyar 100 milyon dolarlık bir ihracatın yakalandığını söyledi.

Türkiye'nin, dünyada 2011 yılında en fazla cari açık veren üç ülkeden biri olduğunu belirten Oran, cari açığın GSYH'ya oranının yüzde 10 olarak gerçekleştiğini dile getirdi. Oran, dünyanın en fazla cari açık veren ülkesi Amerika'da bu oranın yüzde 3.4, Yunanistan'da 9.1 olduğunu belirterek, '' Demek ki krizdeki Yunanistan'dan bile bu açıdan kötü durumdayız'' dedi.

Büyüme rakamlarını da değerlendiren Oran, 2011 yılı büyüme oranının yüzde 8,5 olduğunu belirterek, ''Ancak, büyümenin niceliği kadar niteliği de önemlidir. Eğer kaliteli büyüme olmazsa, büyüme vatandaşa dokunmuyor. Vatandaşa, büyüme değil, zam dokunuyor'' diye konuştu.

Enerji politikasını da eleştiren Oran, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın ''Dünyada doğalgazda fiyat artışı olduğunu'' söylediğini, ancak resmi verilere göre aksine doğalgaz fiyatlarının düştüğünü ifade etti. Teşvik paketini de değerlendiren Oran, öncelikle bu paketin kaynağının bir an önce açıklanması gerektiğini kaydetti.

Oran, ayrıca sanayi üretiminin gerilediğini, gelir dağılımının bozuk, işsizliğin yüksek, tasarruf oranının çok düşük olduğunu ifade etti.

''Çiftçi pamuk ekemez hale geldi''

CHP Aydın Milletvekili Lütfi Baydar, pamuğa verilen desteğin ''komik düzeyde'' olduğunu, bu durumda çiftçinin pamuk ekemez hale geldiğini söyledi.

Baydar, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, pamuğa verilen desteğin 2011 yılına göre 4 kuruşluk bir artış göstererek 46 kuruş olduğunu, bu durumda çiftçinin pamuk ekemez hale geldiğini ifade etti.

Girdi maliyetlerinin arttığı, mazotun 4 lirayı geçtiği bir ortamda destek miktarlarının komik denilebilecek düzeyde olmasının çiftçinin pamuktan vazgeçmesine neden olacağını savunan Baydar, ''AKP Hükümeti'nin, bu tarz uygulamalar yerine, çiftçilerimize, 'pamuk ekmeyin, başka ürünlere yönelin' demesi, daha anlaşılabilir bir durum olurdu'' diye konuştu.

Baydar, pamuktaki destekleme priminin 60 kuruşa çıkarılması, üreticilere sıfır ÖTV'li mazot ve yüzde 1 KDV uygulanması, pamuktaki ithalatın azaltılması ve yerli üreticinin ürünlerinin tekstil sektörüne girdi olarak yansımasının sağlanması gerektiğini ifade etti.

''CARİ AÇIK, TEŞVİK PAKETİ İLE KAPATILAMAZ''

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, teşvik paketini eleştirirken, dünyanın hiçbir yerinde, cari açığın teşvik paketi ile kapatılamayacağını söyledi.

Güneş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, teşvik paketini eleştirdi. Hurşit Güneş, Hükümet'in teşvik paketini, ''Pozitif ayrımcılık yapacağız'' diyerek duyurduğunu, ancak teşvikin özünün zaten ''pozitif ayrımcılık'' anlamına geldiğini iddia etti.

Genel teşvikin geçmişten beri uygulandığını, ancak istenilen ölçüde olumlu sonuçlar vermediğini belirten Güneş, makro dengesizliklerin, mikro politikalarla çözülemeyeceğine işaret etti. Bölgesel teşvikten il teşvikine geçişin eksik ve yetersiz olduğunu ifade eden Güneş, bunun ilçe düzeyine indirilmesi gerektiğini söyledi.

Teşvik paketinin terörü azaltacağın iddiasının da ''hayal ürünü'' olduğunu ileri süren Güneş, ''Teşvik tabii ki verilsin ancak terör olan yere ne kadar teşvik verirseniz verin yatırım gitmez. Devlet, o bölgede yatırımlarını artırmalı'' dedi.

Teşvik paketinde tarım, hayvancılık ve balıkçılığın adı geçmezken, ''uzay sanayisinin'' teşvik edileceğinin açıklandığını anlatan Güneş, Hükümet'in bir çok konuda hayal gördüğünü ileri sürdü.

Cari açık konusuna da değinen Güneş, bu açığın en önemli etmenlerinden biri olan enerjide hiçbir yeni adımın söz konusu olmadığını söyledi. Dünyanın hiçbir yerinde, cari açığın teşvik paketi ile kapatılamayacağını savunan Güneş, ''Hükümetin teşvik paketi hem masal hem ninni niteliğinde. Masal çocuklara, inansınlar diye anlatılır, ninni ise uyusunlar diye söylenir'' diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.