SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Canikli’den Basın Açıklaması

Haber Giriş Tarihi: 10.12.2014 18:21
Haber Güncellenme Tarihi: 10.12.2014 18:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dogankentgazetesi.com
Canikli’den Basın Açıklaması
Başta Anadolu Ajansı olmak üzere ajanslar ve medya mensuplarına gönderdiği basın açıklamasında Canikli,"Mesleğe girişi kariyer sınavıyla 1983 yılında gerçekleşen Orhan Öğe, diğer tüm görevlerine de Bakanlık görevine getirilmemden çok önce atanmıştır. Bu nedenlerle 31 yıldır üst düzey bürokrat olarak görev yaparken, yeni bir atama yapılmış gibi gösterilmek suretiyle “sınavsız işe alındığı” ve 'akrabalık ilişkisi doğrultusunda atandığı' iddiaları mesnetsiz olup, söz konusu haberlerde geçen gerçeği yansıtmamaktadır" dedi.
 
Bakan Canikli, yaptığı açıklamada, 8 Aralık tarihli bazı basın yayın organlarında CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç'un atamalara ilişkin beyanatları ile birlikte bazı iddialara yer verildiğini anımsattı.
 
Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla söz konusu haberlerde yer alan gerçeği yansıtmayan ifadelerin düzeltilmesi için aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğunun ortaya çıktığını vurgulayan Canikli,"VİP Torpil, Bakan yakınlarını işe sınavsız aldılar, KPSS’yi kazanamayanlara Bakan Torpili, AKP’li olan sınavsız devlete dolduruldu, Büyük kıyak, Bacanak TİB’e baldız TOKİ’ye” vb. başlıklarla sunulan haberlerde “Bacanağı Orhan Öğe Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı” başlıkları altında bacanağım olan Orhan Öğe’nin sınavsız olarak memuriyete şahsımın desteği ile girdiği veya mevcut görevine Bakan olarak şahsımın torpili ile getirildiği şeklinde bir algı oluşturulmaya çalışıldığı görülmektedir" diye konuştu.
 
Bakan Canikli, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Orhan Öğe, 1983 tarihinde kaymakamlık sınavını kazanarak kaymakam adayı olarak göreve başlamıştır. Yedi yıl boyunca çeşitli ilçelerde kaymakamlık yaptıktan sonra, 2004-2006 yılları arasında Kıyı Emniyeti Genel Müdür Yardımcılığı, 2006-2010 yılları arasında Bilgi Teknolojileri Kurumu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, 2011’den bu yana da Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda Müsteşar Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Öğe’nin halen yürüttüğü bu görev dolayısıyla sahip olduğu özlük hakları, bir önceki görevinde sahip olduğu özlük haklarından daha fazla değildir.
 
Mesleğe girişi kariyer sınavıyla 1983 yılında gerçekleşen Orhan Öğe, diğer tüm görevlerine de Bakanlık görevine getirilmemden çok önce atanmıştır. Bu nedenlerle 31 yıldır üst düzey bürokrat olarak görev yaparken, yeni bir atama yapılmış gibi gösterilmek suretiyle 'sınavsız işe alındığı' ve 'akrabalık ilişkisi doğrultusunda atandığı' iddiaları mesnetsiz olup, söz konusu haberlerde geçen gerçeği yansıtmayan ifadelerin düzeltilmesi hususunu kamuoyuna saygıyla duyururum" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.