SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tartışılan Arıtmada Son Durum!

Haber Giriş Tarihi: 16.09.2013 21:36
Haber Güncellenme Tarihi: 16.09.2013 21:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dogankentgazetesi.com
Tartışılan Arıtmada Son Durum!
 İlçede tartışmalara neden olan arıtma tesisinin Mayıs ayında yapımına başlandığı sırada ortaya atılan iddialar üzerine yapımının durdurulduğu ileri sürülen inşaatta geçtiğimiz günlerde çalışmalara tekrar hız verilmiş ve bugün itibariyle tesise ait tanklarında yerine yerleştirilmesi ile inşaat bitme noktasına geldi.

Doğankent Belediyesi tarafından İmam-Hatip Lisesine ait öğrenci yurdu ve yine İmam-Hatip Lisesi ve Kaymakamlık binasına olan yakınlığı nedeniyle halk arasında tepki ve kaygılara neden olan tesisle ilgili tartışmalarda bitmek bilmiyor.


Mahalle sakinlerinden Abdullah Özden konu ile ilgili yaptığı açıklamasında; başta Doğankent Kaymakamlığı ve Karayolları 104.Şube Şefliği olmak üzere birçok kuruma resmi başvurularda bulunduğunu ancak kendisine şu ana kadar buranın yasal olarak inşaatını devam ettirdiğine dair bir yazı gönderilmediğini, hatta bu süreçte her kurumun topu bir başka kuruma attığını, gittiği kurumlarında kendisine başvurularının yasal süresi içerisinde cevaplandırılacağı söylenerek, sürecin uzatıldığı ve bu arada da tesisin bitme aşamasına geldiğini ifade etti. Sadece Doğankent Kaymakamlığından kendisine başvurusunun ilgili kurumlara iletildiğine dair bir cevap aldığını belirten Abdullah Özden “Özelikle Karayolları 104.Şube şefliğine yaptığım başvurum çeşitli bahanelerle geciktirildi. Önce dilekçemi almak istemediler. Sonra sistem çalışmıyor kayıt yapamıyoruz dediler. Israrlarım üzerine işleme koydurduğum başvuruma hemen cevap veremeyeceklerini söylediler. Halbuki ben onlardan sadece bu arıtma tesislerinin olduğu yer ile ilgili bir durdurma karanının bulunup, bulunmadığını varsa böyle bir karanın niçin uygulanmadığını sordum. Durdurma kararı varsa niçin gereğini yapmıyorlar? Böyle bir karar yoksa niçin bana iki satır bir yazı ile böyle bir kararın bulunmadığı bilgisi vermiyorlar. Bu konuda ihmali ve kusuru olan tüm kişi ve kurumlar hakkında bütün yasal yollara başvuracağım. Bu tesis üzerinden kimlerin rant sağladığını ve niçin ısrarla buraya yapılmak istendiğinin altında yatan gerçekleri öğreneceğim.” dedi.

Yine; vatandaşların dile getirdiği şikâyetlerine ve yaptıkları resmi başvurularına ilgili kurumların olumlu veya olumsuz bir cevap vermediğini iddia etmeleri tesisle ilgili tartışmaların devam etmesine neden oluyor.  

Mayıs ayında da bu konu ile ilgili tartışmaların büyümesi üzerine, Doğankent Belediye Başkanı Nazmiye Kabadayı, basın aracılığı ile yaptığı açıklamalarda; endişelerin yersiz olduğunu, bu kararın alınmasında kendi tasarruflarının olmadığını, Çevre Bakanlığından gelen yetkililerle yapılan çalışmalar sonucunda mevcut yerde tesis çalışması yapılması için karar alındığını belirten ifadeler kullanırken konu ile ilgili diğer kurumlardan bu konuyu teyit edici veya halkı rahatlatıcı bir açıklamanın gelmemesi tartışmaların uzamasına neden oldu.


Başkan Kabadayı daha önce yaptığı bir açıklamasında süreçle ilgili verdiği bilgide; “Tünel açılarak kanalizasyon sisteminin 700 m tünel ile Güdül deresinin kenarına getirilmesi ve orada arıtma yapılarak güdül deresine deşarj yapılması düşünüldü. Bu çalışma da projelendirilerek yetkililere teslim edildi ama bu projede de tünel içerisinde kanalizasyon sisteminde 50 m aralıklarla baca yapılması gündeme geldi, bacalardan çıkacak gaz nedeniyle tünelli sistemde uygun bulunmadı ve bu sistemden de vazgeçilmek zorunda kalındı. Doğankent’in atık suları toplanarak Doğankent’in çıkışına doğru gelinebilecek en uç kısma getirilip bu bölgede Biyolojik Paket Arıtma tesisi yapılması planlandı. İller Bankası teknik elemanlarınca projeler incelenip yapılmasının uygun olduğu resmi yazı ile Belediyemize bildirildi. Projenin arıtması evsel atıkların arıtması olarak uygulanan yeni nesil en son teknoloji ürünü olan Biyolojik Paket Arıtma olarak tanımlanmaktadır.  Öyle söylendiği gibi bir koku tehlikesi bulunmamaktadır.  Evet, sistem içinde nefes alması için bir baca bulunmakta lakin bu bacadan koku sızması mümkün olmamaktadır, çünkü bu baca metan gazının transferi için bir nefes borusu olarak ifade edilmektedir, bunun için tüm hesaplamalar tüm ciddiyetiyle yapılmış ve uygulamaya konulmuştur.” İfadelerini kullanmıştı.Daha sonraki süreçte Sadaklı Mahallesi Muhtarı Mahmut Özden’in önderliğinde birçok mahalle ve köy muhtarı ile vatandaşlar imza kampanyası başlatarak tesisin izinsiz ve karayollarına ait arazi üzerine yapıldığını iddia ederek durdurulmasını sağlamışlardı.

Gelinen son noktada vatandaşlar, tekrar inşaatına başlanan arıtma tesisinin yapımına daha önceleri itiraz eden Muhtar Özden’in bu itirazından vazgeçmesi üzerine tesisin hızla tamamlanarak bugünkü haline geldiği iddia ediliyor.


Tesisin yapımında sona gelinirken Sadaklı Mahallesi Muhtarı Mahmut Özden’in sessizliğini bozmaması, kendi gayretleriyle muhtarlardan ve vatandaşlardan topladığı imzaları herhangi bir kuruma gönderip göndermediğinin belirsizliğini koruması ve bu konu ile ilgili mahalle sakinlerini bilgilendirmemesinin vatandaşlar tarafından tepkilere neden olduğu ileri sürüldü.

Yeşiltepe Mahallesi Muhtarı Hamza Aracı’nın vatandaşların sıkıntısını günlerce çadırda yatarak dile getirmesi ve sesini kamuoyuna duyurmasına karşılık Sadaklı Mahallesinin bu sahipsizliği de mahalle sakinlerinin eleştirilerine neden oldu.

Haber ve Foto: Mehmet Öztürk & Abdullah Özden

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.