SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kar Etkili Geliyor: Doğankent İçin Sarı Uyarı Yapıldı!

Doğankent ilçe merkezi ve köylerinde karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar yağışı bekleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2023 17:35
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2023 17:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dogankentgazetesi.com
Kar Etkili Geliyor: Doğankent İçin Sarı Uyarı Yapıldı!

Beklenen yağışların, Giresun ve ilçelerinin kıyı kesimlerde kuvvetli karla karışık yağmur, iç ve yüksek kesimlerde ise kuvvetli (10-20 cm) ve yer yer yoğun (20 cm üzeri) kar şeklinde olması tahmin ediliyor.

Meteoroloji tarafından; ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, kuvvetli rüzgârla birlikte tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

Buzlanma ve Don Olayından Korunma

Ağır kış şartları, şiddetli kar yağışı, kuvvetli ve hamleli rüzgarlarla birlikte dondurucu hava şartları oluştuğunda Buzlanma ve Don olayları meydana gelir ve Meteoroloji bu durumu uyarı olarak yayımlar. Ayrıca hava sıcaklığının 0 °C nin altına düşmesi sonucu donan yağmur, donan çisenti veya sulu sepken tipi meteorolojik olaylar yollar, caddeler, ağaçlar, binalar ve kablolar (elektrik, telekomünikasyon) üzerinde buz tabakası oluşturmaktadır.

  Yerel yöneticiler ve ilgili kurumlar meteorolojik uyarıyı dikkate almalıdır.  Soğuk havanın rüzgarla birlikte insanlar, hayvanlar ve bitkiler üzerinde üşütücü ve dondurucu etkisi vardır. Dikkatli olunmalıdır.  Bitkilerin mevsime bağlı olarak kritik düşük sıcaklık eşikleri vardır. Bu sıcaklıklar dikkate alınmalıdır.  Don ve Buzlanma Başlangıcı: Hava sıcaklığı 0°C nin altına düştüğünde  Kuvvetli Don ve Buzlanma: Hava sıcaklığı <= - 5 °C - <- 10°C  Çok Kuvvetli Don ve Buzlanma: Hava sıcaklığı <= - 10°C

Kuvvetli Buzlanma ve Don

  Kar ve buzlanma olan bölgelerde yaşam şartları zorlaşır, ekonomik aktiviteler olumsuz etkilenir.  Araç kullanmak ve yürümek oldukça zordur .  Kaza riski artar.  Elektrik ve telefon hatlarında zararlar oluşabilir  Yollarda ulaşım imkansız hale gelebilir. Hava ve tren seferlerine aksamalar görülebilir.  Don olayı süresine bağlı olarak su şebekeleri ve nehirler donabilir.

Tavsiyeler

Dışarı Çıkarken

  Hava tahmin raporunu öğrenmeyi ihmal etmeyiniz, hava tahmin bültenlerini ve haberleri sürekli izleyin .  Vücudu sıcak tutacak giysiler tercih ediniz. Açık alanlarda uzun süreli kalmamaya özen gösteriniz.  Kayarak düşme tehlikesine karşı dikkatli olunuz.  Sarkan elektrik tellerinden uzak durunuz ve dokunmayınız.  Sıcaklığın -10 derece ve altında olduğu durumlarda mecbur değilseniz dışarı çıkmayın, seyahat etmeyin.

Araç kullanırken

  Aracınızda gerekli ekipmanların bulunduğundan emin olunuz. (Kar lastikleri kullanınız, zincir,çekme halatı vs. bulundurunuz)Aracınızda gerekli ekipmanların bulunduğundan emin olunuz. (Kar lastikleri kullanınız, zincir,çekme halatı vs. bulundurunuz)  Seyahatiniz için planlarınızı gözden geçiriniz, alternatif plan yapabilirsiniz.  Seyahatte iseniz yolların ve trafiğin durumu hakkında bilgi almak için Bölge Trafik ile irtibata geçmelisiniz.  Aile ve akrabalarınıza yerinizi ve nereye gittiğinizi haber veriniz.  Trafikteyseniz özelliklede büyük araç kullanıyorsanız güvenli bir yerde beklemelisiniz.  Trafik sınırlamalarına mutlaka uyunuz.

Dikkat! Siyah Buz

Donan yağmur, donan çisenti veya sulu sepken gibi meteorolojik olaylar ve kar fırtınasından sonra temizlenen yollar ıslakmış gibi görünür, gerçekteyse, yol "siyah buz" olarak adlandırılan ince bir buz tabakasıyla kaplanır.Siyah buz, her zaman görülemeyen şeffaf ama çok kaygan bir buz tabakasıdır.

Aman yollar temizlendi diye gaza basmayın! Özellikle köprü ve rampalar siyah buz tuzağıdır.

Güvenliğiniz için çevrenizde alabileceğiniz tedbirler

  Evinizin önündeki kaldırımlarınızı buzlanmaması için tuzlayabilirsiniz.  Kanalizasyonun kapalı olup olmadığını kontrol ediniz.  Çatılardan sarkan buz sarkıtlara dikkat ediniz.  Sarkan elektrik tellerinden uzak durun.  Borularınızı donmalara karşı koruyunuz.  Elektrik kesintilerine karşı yedek ışıklama sisteminiz var mı kontrol ediniz.  Su kesintilerine karşı gerekli içme suyu stokunuz var mı, kontrol ediniz.  Eğer ilaca veya makineye bağlı bir tedavi süreciniz varsa ilaçların tedarikini ve kullandığınız cihazların çalışıp çalışmadığının kontrolünü yapınız, ya da yetkililere durumunuzu bildirerek tedbir alınız.

Aşırı Soğuk ve Don Olayı

Aşırı soğuk havada genel donma ve kısmi donmalar olabileceği mutlaka düşünülmelidir. Soğuk havanın rüzgarla birlikte Soğuk Isırması adı verilen, insanların kulak, burun ucu, el ya da ayak parmaklarında donmalara sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Dışarıda kalma zorunluluğu olan insanlar için donma ve kısmi donma riski vardır.

Özellikle İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde zirai faaliyetler ve bitkiler için zararlı sonuçlar verir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.