SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Taşocağında Alicengiz Oyunu

Haber Giriş Tarihi: 02.09.2013 15:04
Haber Güncellenme Tarihi: 02.09.2013 15:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dogankentgazetesi.com
Taşocağında Alicengiz Oyunu
Jandarma 156’ya yapılan bir ihbar üzerine harekete geçen Doğankent İlçe Jandarma Komutanlığı görevlileri, Doğankent-Kürtün Karayolu güzergâhındaki Güvenlik Tüneli’nin dış yüzeyinde, eski Tirebolu-Torul Karayolu üzerinde Doymuşaltı mevki olarak adlandırılan bölgede Özkandazoğlu Lmtd.Şti. tarafından işletildiği ve ruhsatlı olduğu iddia edilen alanda yapılan tespitte, şirket yetkililerinin kendilerine sunduğu belgelerden şüphelenmeleri üzerine Giresun İl Özel İdaresi, Ruhsat Şube Müdürlüğünden teknik eleman isteyerek söz konusu firmaya ait işletme ruhsatının sınırlarının tespitini istedi.
 
Doğankent Kaymakamlığı İlçe Özel İdare Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığının ısrarlı takipleri sonucunda Giresun İl Özel İdaresinden gelen teknik elemanların yerinde yaptıkları inceleme ve tespitler sonucu çıkartılan granit taşların Giresun İl Özel İdaresine ait işletme bölgesinden kaçak ve izinsiz olarak çıkartıldığı anlaşıldı.


 
Resmi olmayan kaynaklardan alınan bilgilere göre;  Özkandazoğlu Lmtd.Şti.  adlı firmanın 2013 Mart ayında Giresun İl Özel İdaresi ile yaptığı Rödovans anlaşması gereğince Maden İşleri Genel Müdürlüğünden kendi adına aldığı ruhsat sahası içerisinde kalan belirli bir bölgenin işletme iznini 100 Bin TL bedel karşılığında Giresun İl Özel İdaresine devrettiği ve bedelini de peşin olarak aldığı, şu anda bu şirketin taş ocağı olarak kullandığı alanında yapılan anlaşma gereğince İl Özel İdaresinin işletme izni sahası içerisinde kalan bölge olduğu anlaşıldı.


 
Olayın ortaya çıkması üzerine Giresun İl Özel İdaresi tarafından Doğankent Kaymakamlığına taşocağının durdurulması hususunda gönderilen yazılı talimat üzerine harekete geçen Doğankent İlçe Jandarma Komutanlığı görevlileri ilgili firmaya bu alanda herhangi bir çalışma yapmaması gerektiği, çalışmaların izinsiz yapılması nedeniyle faaliyetlerinin durdurulduğuna dair yazılı tebligatın yapılmasına rağmen ilgili firma tarafından 2-3 gün daha burada bulunan taşların çok sayıda kamyonla Gümüşhane ili Kürtün İlçesinde bulunan taş kırma ünitesine taşındığı öğrenildi.


 
Doğankent İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından bu olayın birkaç kez kanunlara aykırı olarak gerçekleştirildiğinin tespit edilmesine rağmen alanda bulunan taşların tamamen izinsiz olarak il dışına nakledilmesi karşısında devletin ilgili kurumları tarafından hiçbir cezai müeyyide uygulanmaması da manidar bulundu.


 
Alınan son bilgilere göre bir önceki Giresun Valisi ile yapılan bu protokolün iptal edilerek, Giresun İl Özel İdaresi tarafından Rödovans anlaşması gereğince ödenen 100 Bin TL’nin ilgili firma tarafından tekrar geri yatırılarak bu alana ait işletme ruhsatının kendi üzerine devredilmesini talep edeceği ancak yeni Giresun Valisi Hasan Karahan’ın olayı enine boyuna araştırmadan bu işlemin altına imza atmayacağı söyleniyor.


 
Bu olayın önümüzdeki günlerde çok daha fazla usulsüzlüklerinin ortaya çıkacağı ve olayın boyutlarının tahmin edilenden daha büyük olduğu da kulaktan kulağa söylenti olarak Doğankent ilçesinde dile getiriliyor.
 
Doğankent Gazetesi olarak bizde bu olayın yakın takipçisi olacağız ve gelişmelerden kamuoyunu anbean bilgilendireceğiz.  
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.