SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Çelik'ten 'asgari ücret' açıklaması

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2013 21:22
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2013 21:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dogankentgazetesi.com


Bakan Çelik'ten 'asgari ücret' açıklaması

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, piyasada bazı ilaçların bulunmadığı iddialarına ilişkin, ''İlaçla ilgili bir sorun yok, 5-6 kalem ilacın temini konusunda bir sıkıntı yaşanıyor'' dedi.

Çelik, Bakanlığının Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nce ortaklaşa yürütülen ''Burslar Yoluyla Dezavantajlı Yükseköğrenim Öğrencilerinin İşgücü Piyasasına Girişini Kolaylaştırılması Operasyonu Projesi'' imza töreni öncesi, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bazı ilaçların piyasada bulunmadığına ilişkin soru üzerine Çelik, medyaya yansıdığı gibi bir sorun yaşanmadığını söyledi.

Çelik, ''İlaçla ilgili bir sorun yok, 5-6 kalem ilacın temini konusunda bir sıkıntı yaşanıyor. Bunlar aslında 340 ilaçtı şimdi sayısı 5-6'ya inmiş durumda. TEB'in getirmiş olduğu ilaçlar. Türkiye'den hem ruhsat talebinde bulunulmayan ama tedavi konusunda kamuoyunda da çeşitli yollarla bir bilincin oluşturulduğu ilaçlar var. Türkiye'de ruhsat talebinde bulunulmayan ilaçlar bunlar. TEB'in getirdiği ruhsatlı ilaçlar da var ama bu konuda sıkıntı yaşanan 5-6 kalem.'' -Asgari ücret açıklaması- Bakan Çelik, ''asgari ücretle ilgili açıklamalarına sendikalar ve muhalefet partilerinden gelen tepkilerin'' hatırlatılması üzerine, söz konusu değerlendirmelerin dinlemeden ve anlamadan yapıldığını ifade etti.

Belirtilen konuşmayı televizyonda, canlı yayında yaptığını hatırlatan Çelik, ''O konuşmayı baştan başa dinleyin, bakalım böyle bir şey var mı? Bana soruyorsunuz 'Asgari ücretle geçinilir mi?' Geçinilir. Nasıl geçinilir? Peynir alırsınız, ekmek alırsınız, zeytin alırsınız, geçinirsiniz. Ama bizim hedefimiz asgari ücrette bu değil. Asgari ücret bir sosyal koruma ücretidir. Yani 'Çalışana bundan aşağı ücret teklif edilemez' diyoruz. Bu yönü önemli'' dedi.

Hükümetlerinin hep asgari ücretin artırılmasından yana tavır koyduğuna dikkati çeken Çelik, şöyle devam etti: ''Geçtiğimiz yıl enflasyon beklentileri 3 artı 3 iken, biz 6 artı 6, asgari ücrette yüzde 12'lik artış gerçekleştirdik. Bu yıl da yine enflasyon üzerinde artış gerçekleştirdik. Asgari ücrette 10 yıl içinde yüzde 322'lik artış söz konusu.

Burada tartıştığımız konu bu değil, bu bir taban fiyattır, taban ücrettir. Hükümet olarak, Bakanlık olarak bunun çok daha yukarı olmasını isteriz. Kim istemez bin 500, 2 bin lira asgari ücret olsun, hepimiz isteriz. O konuşmada bunları da aynen söylüyorum. Fakat siz ürettiğiniz malın rekabet edilebilirliğini dikkate almazsanız o zaman istihdam sorunu yaşarsınız, yani işsizlik sorunuyla daha yoğun şekilde karşı karşıya kalırsınız. Asgari ücretin daha da yüksek belirlenmemesinin altında yatan başka nedenler var. Hükümet ve bakanların istememesinden kaynaklanan bir durum değil.'' Bölgesel teşvikle yatırım ve istihdam teşvikleri uyguladıklarına işaret eden Çelik, ''Üretilen malın, mamulün dünya piyasalarında yer bulabilmesi için ve dolayısıyla daha çok istihdamın gerçekleşmesi için bu teşvikleri uyguluyoruz'' diye konuştu.

Çelik, eleştiriler için ''Birinci cümle alınıp arkasından gelen onlarca cümleyi dikkate almayan bir yaklaşım, bir spekülatif değerlendirme, bir kamuoyu oluşturma, bir 'muhalefet edecek şey bulamıyorum o halde muhalefet edecek bir cümle bulalım' tarzındaki bir yaklaşım. Ben hepinizin yaptığım röportajı, konuşmayı baştan sona dinlemenizi istiyorum'' dedi.Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/bakan-celik-ten-asgari-ucret-aciklamasi/ekonomi/ekonomidetay/07.03.2013/1677519/default.htmEtiketler: Türkiye , Avrupa , asgari ücret , enflasyon , TEB , Faruk Çelik , Avrupa Birliği , imza töreni , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı , işsizlik , Sosyal Güvenlik , işgücü , spor , Ten , Bakan Çelik , bulamıyorum , Türkiye'de , diyoruz , istiyorum , Spor Bakanlığı
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.