SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakalım Ne Kadar Ceza Kesilecek?

Haber Giriş Tarihi: 02.09.2013 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 02.09.2013 16:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dogankentgazetesi.com
Bakalım Ne Kadar Ceza Kesilecek?
Alınan bilgilere göre; Jandarma 156’ya yapılan bir ihbar üzerine harekete geçen Doğankent İlçe Jandarma Komutanlığı görevlileri tarafından usulsüz taş alımı olayı yapıldığı ortaya çıkartıldı.
 
Söz konusu alanda özel bir firma tarafından işletilen taş ocağı ile ilgili daha önceleri Jandarma ekiplerine kendi işletme sahası içerisinde olduğunu belirttikleri alanda çalışma yaptıklarına dair belgeler sunan firma yetkililerinin elindeki belge ile Giresun İl Özel İdaresinin elindeki belgelerin birbiri ile uyuşmadığı ileri sürüldü.
 
İhbar üzerine çalışma alanına gelen İl Özel İdaresi yetkilileri tarafından yerinde yapılan tespitlerde; Özkandazoğlu Lmtd.Şti. adlı firmanın çalışma yaptığı sahanın Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2021 yılına kadar bu firmaya ruhsatlandırıldığı ancak ilgili firma tarafından 2013 Mart ayında Giresun İl Özel İdaresi ile yapılan Rödovans anlaşması gereğince işletme iznini 100 Bin TL karşılığında Giresun İl Özel İdaresine devrettiği ve bedelini de peşin olarak aldığı bu durumunda Özel İdare tarafından Maden İşleri Genel Müdürlüğüne bildirildiği, bu anlaşma neticesinde bu alanlarda ilgili firmanın Özel İdarenin izni olmadan hiçbir çalışma yapamayacağı ortaya çıktı.
 
Bu durumun tutanakla tespitinden sonra Maden Kanunu gereğince ilgili firmaya nasıl bir yaptırım uygulanacağı, bu yaptırımın karşılığının buradan sağlanan haksız kazanç ile orantılı olup, olmayacağı ve yetkililerin bu konunun üzerine ciddiyetle gidip gitmeyeceği merak konusu olurken, bundan sonraki süreçte söz konusu firmaya çalışma yapması için tekrar izin verilip verilmeyeceği de ayrı bir merak konusu oldu.
 
Yöre halkının gerek bölgedeki çevre kirliliği, gerek bölgenin heyelanlı bir saha olması gerekse doğaya verilen tahribat nedeniyle özel veya kamu sektörü tarafından bu sahada çalışma yapılmasına karşı olduğu öğrenildi.
 
Gelişmeler yöre halkı tarafından yakından takip edilirken, gelişmelere göre adli ve idari yönden de bu olaylara doğrudan müdahil olabilecekleri de gelen bilgiler arasında.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.