SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Okul kantinleri için yeni hijyen kuralları

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2013 09:54
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2013 09:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dogankentgazetesi.com


Okul kantinleri için yeni hijyen kuralları

 

Okul kantinlerinde çalışan personel kısa ve  temiz tırnaklı olacak, oje, cila ve makyaj malzemesi kullanmayacak.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, ”Okul Kantinlerine Dair Özel  Hijyen Kuralları Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Yönetmelik, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün, yaygın ve özel eğitim  kurumları bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay  ocağı gibi gıda işletmelerinin özel hijyen şartlarına, satışa ve tüketime sunulan  gıdaların güvenilirliğine ve kontrolüne ilişkin usul ve esasları kapsıyor.
 
Buna göre, gıda işletmelerinde çalışan personel temizlik ve hijyen  kurallarına uyacak. Gıda hazırlık ve üretim alanında çalışan personel, özel  kıyafet giyecek, iş elbiselerinin cepleri olmayacak.
 
Gıda hazırlık ve üretim alanı içinde saç, sakal ve bıyığın kapatılması  amacıyla kep, bone, şapka, maske kullanılacak. Çalışan personel hazırlık ve  üretim alanı içinde takı takamayacak.
 
Hazırlık ve üretim alanında çalışan personelin tırnakları kısa ve temiz  olacak, personel, oje, cila ve makyaj malzemesi kullanamayacak.
 
Personel, uzun kollu iş elbisesi giyecek ya da tek kullanımlık kolluk  takacak. Hazırlık alanı içinde sakız çiğnenmeyecek, herhangi bir şey yenmeyecek  ve sigara içilmeyecek.
 
Ellerinde açık yara, çıban, deri hastalığı olan kişiler gıdaya temas ettirilmeyecek, koruyucu bant ve eldiven ile çalışacak. Çalışanların el  kesiklerinde mavi renkli yara bandı kullanılacak.
 
Gıdalarla taşınması ihtimali olan bir hastalığı veya bulaşıcı yara, deri  enfeksiyonları ve ishal gibi hastalığı olan kişilerin gıda işletmesinde  çalışmasına izin verilmeyecek.
         
-Personele düzenli eğitim-
Depolama, üretim ve hazırlık alanlarına yetkili personel dışında  girebilecek tüm kişilerin hijyen kurallarına uyması sağlanacak.
 
Personel işe alınmadan önce, bulaşıcı enfeksiyon içermediğini kanıtlayan  gerekli sağlık muayenesi yaptırılacak, sonuçlar uygunsa işe alınacak. Bu  kontroller periyodik olarak, çalıştığı sürece devam ettirilecek.
 
Gıda üretim ve hazırlık alanlarına girişte el dezenfektanları  bulundurulacak. Bu alanlara girmeden ve gıda ile temas etmeden önce personel, iyi  hijyen uygulamaları çerçevesinde ellerini usulüne uygun bir biçimde yıkayacak ve  dezenfekte edecek.
 
İşletmede çalışan personele gıda güvenilirliğinin sağlanması, insan  sağlığının korunması ve gıdaya bulaşmaların engellenmesi amacıyla düzenli olarak  eğitim verilecek. Eğitimin sağlanmasından gıda işletmecisi sorumlu olacak.
 
Yönetmelikte, personel tuvaletleri, soyunma ve sosyal alanlara,  havalandırmaya, aydınlatmaya, atık suya, eğitime, depolamaya, zararlı  kemirgenlerle mücadeleye, gıdanın dondurulmasına ve pişirilmesine ilişkin de  düzenlemeler bulunuyor.


Kaynak: http://egitim.milliyet.com.tr/okul-kantinleri-icin-yeni-hijyen-kurallari/egitimdunyasi/haberdetay/05.02.2013/1664770/default.htm
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.