SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kimi Kandırıyorsunuz Beyler!

Haber Giriş Tarihi: 20.03.2014 16:49
Haber Güncellenme Tarihi: 20.03.2014 16:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dogankentgazetesi.com
Kimi Kandırıyorsunuz Beyler!
Halk Sağlığı Müdürü Özden’in Doğankent’te gelişi ile ilgili yapılan bir haberde “yeni dönemde 112 Acil İstasyonu ve ilave hastane yapılması konusunda gelen resmi yazı ve bölgenin sağlık sorunları konusunda bilgi almak için…” ilçeye geldiği öne sürülürken burada ifade edilen “yeni dönem” den neyin kastedildiği merak konusu oldu. Devletin memuru olan Özden'in yeni dönemden kastının, siyasi iradenin belirlediği seçimle gelecek yeni kişilerin yöneteceği dönem olmadığı düşünülmektedir. Ancak yine de burada ifade edilen "yeni dönem" den kasıt ne olduğu merak ediliyor?
Haberde dikkat çeken bir diğer husus ise; Müdür Özden’in İlçe Kaymakamı Uğur Köroğlu, İl Genel Meclisi Üyeleri Mehmet Pusti ve Alaeddin Bayram, Çatak Köyü Muhtarı Turan Karahan ile birlikte Doğankent ilçesinin sağlık  konularının masaya yatırdığı, eksikliklerin tamamlanması ve yapılabilecek yatırımlarında Dr. Özden tarafından sözünün verildiği bölümdü. Vatandaşlar, Sağlık konusundaki böyle ciddi konular kahve köşelerinde mi masaya yatırılmaya başlandı? diye merak ediyorlar.
Müdür Özden’in ilçenin sağlık sorunlarını Çatak Köyü Muhtarı ile birlikte masaya yatırması akıllara Çatak Köyü Muhtarı ile niçin bu sorunların masaya yatırıldığı sorusunu getirirken, ilçeye yapılması gereken ancak bugüne kadar yapılmayan yatırım ve hizmetlerin hala anlayamadığımız “yeni dönemde” ifadesi ile yapılmasının sözünün verilmesi de bununda 30 Mart Pazar günü yapılacak Genel Mahalli İdareler seçimlerine 10 gün kala gündeme getirilmesi de oldukça manidar karşılandı.

Bu yeni dönemin kaç yıl süreceği soru işareti taşırken iktidar milletvekilleri ve bürokratların peş peşe Doğankent’e gelerek yapabilecekleri değil de yapamayacakları yatırımların sözlerini vermeleri de bu konularda samimi olmadıklarının, tam tersi seçimden önce vatandaşları belli bir siyasi partiye doğru yönlendirmek için algı oluşturmak için yapıldığı gün gibi ortada durmaktadır.
Özellikle siyasi krizler, yolsuzluklar ve dünyada etkileri devam eden ekonomik krizlerin başını alıp gittiği bir dönemde Doğankent için uçuk vaatlerde bulunulması bu işlerin yapılacağından değil, seçimin bir şekilde kazanılmasına yönelik olduğu şüphelerini doğuruyor.
Özellikle bazı çevrelerin Çatak Köyü için hayali bile komik proje ve vaatlerle oy avcılığına çıkması da görünen köy kılavuz istemez dedirten cinsten. Eymür Köyü’nde Tirebolu-Gümüşhane Karayolu üzerinde, birçok köye yakın bir mesafede bulunan 4-5 Katlı Sağlık Ocağı ve Lojmanları Doktor ve hemşiresi bulunmadığı için çürümeye terkedilmişken,  Çatak Köyü’ne sağlık ocağı yapılmasını düşünmek sadece oy kaybetmemek için verilecek bir vaatten öteye hiçbir zaman geçemeyecektir. İl ve İlçe Merkezlerinde bile Sağlık Ocakları Aile Hekimliğine çevrilirken, Doğankent ilçe merkezinde bile mesai saatleri dışında muayene olmaya doktor bulamazken insanların “köyümüze sağlık ocağı yapılacak” diye kandırılması da gelinen bu nokta da oldukça düşündürücü bulunmaktadır.  
Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özden’in “Çatak Köyü İçin Sağlık evi niteliği ve Doğankent Merkezde Bulunan sağlık Ocağımızında yükünü bir nebze hafifletecek olması hemen yakınında bulunan Güdül, Soğukpınar Köylerimizinde Merkezi Olması Münasebetiyle bu yönde  planlanacak olan sağlık hizmetini  verebilecek binanın yapımı ve personeli konusunda biz elimizden gelen hizmetleri buraya vermekten kaçınmayız”  diyerek “sağlık hiçbir alandan tartışılmaz” demesinin de mantıkla izahı bulunmamaktadır. Çünkü Eymür örneği ortada dururken, personel konusunda ellerinden geleni Çatak Köyü’ne göre daha fazla nüfusa hitap eden bu hazır sağlık ocağı için kullanmazlarken, hangi gerekçelerle Çatak Köyü için bu vaatleri verdiğini tahmin edebilmek için (şayet vermişse) müneccim olmaya gerek yok. Hiçbir zaman yerine getirilemeyecek, oy avcılığı yapmak için verilmiş olan bir vaat olarak görmemek insanların kandırılmasına göz yummak olur. Yaptıkları yapacaklarının teminatı ise en güzlü ve istikrarlı dönemde yapılanlar ortada. Bundan sonra daha fazlasını beklemek hayal kurmak olacaktır. İşin garibi Doğankent’te bazı çevrelerin, bunu bile bile insanları aldatıcı haber ve beyanlarda bulunmalarıdır.

Cümle alem biliyor ki merkezi yönetimin, kırsal kesimdeki öncelikleri içme suyu ve yoldur. Sağlık ve eğitim daha çok merkezlere kaydırılacaktır. Çatak Köyü’ndeki ilköğretim okulu bile tartışılırken, coğrafi yapının da bazı yatırımları yapmayı zorlaştırdığı hesaba katılmadan insanlara Sağlık Ocağı, Lise (Fen Lisesi), Spor Salonu vs. gibi gerçekleştirilmesi imkansıza yakın vaatlerde bulunulması sadece seçim yatırımı olarak değerlendirilebilir. Bugün yerel seçim olmasa Çatak Köyü’nde asfaltlama bile olmayacağı bilinen bir gerçekken işi uçuk vaatlere götürmek te köy içinde yaşanan siyasi rekabetin vatandaşları kandırmak için sınır tanımayan bir noktaya geldiğini göstermektedir.
Aynı vaatler Doğankent içinde geçerlidir. Bu konuda da yapılanlarla yapılamayanlar ele alındığında insanların nasıl kandırıldığı ortaya çıkacaktır. Onun için diyoruz ki alınmak, darılmak yok beyler. Görünen köy kılavuz istemez. Siz kimi kandırıyorsunuz. Vatandan gerçekleri görüyor artık. Bugüne kadar Ak Partiye oy veren vatandaşlar boş vaatler için vermemişti. Hatta vatandaşlara hiçbir konuda vaatlerde bulunulmamıştı. Bugün siyasiler tarafından üstü kapalı tehditler ve içi doldurulamayacak vaatler veriliyorsa bilin ki kendileri ümitsizliğe düşmüş, eski güvenleri kalmadığı için işi vaatlere dökmek zorunda kalmışlardır.   

HABERİN KAYNAĞI : Çatak Medya
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.