SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çaylar artık tek şekerle içilecek!

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2012 18:00
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2012 18:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dogankentgazetesi.com
Çaylar artık tek şekerle içilecek!
Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, tuz genelgesinden sonra il genelinde şeker tüketimini azaltmak için şeker genelgesi de yayınladı.
 
Vali Şahin’in yeni genelgesine göre; kahvehane, kıraathane, çay bahçeleri, kafe, çay ocakları gibi ticari işletmelerde çay ve bazı sıcak içeceklerin yanında verilen şeker sayısı bire düşürülecek. Uygulama ile çok şeker tüketiminden kaynaklanan hastalık riskinin azaltılması hedefleniyor.
 
Vali Dursun Ali Şahin, geçtiğimiz aylarda tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik yayımladığı genelgeden sonra şimdi de şeker genelgesi yayımladı. Şahin, “Şekerin Aşırı Tüketilmesi”yle ilgili yayımladığı genelgede çay ve sıcak içeceklerin tek şekerle ve kapalı olarak servis edilmesi istenildi. Genelgede, Türkiye’de aşırı şeker tüketimi sonucunda telafisi mümkün olmayan sağlık sorunları ile karşı karşıya kalındığına dikkat çekilerek, bu olumsuzluğun ortadan kaldırılması için birtakım tedbirlerin alınması gerektiği vurgulandı.
 
Kahvehane, çay ocakları, kafe, kıraathane, çay bahçeleri gibi yerlerde sıcak ikram edilen çay ve benzeri içeceklerle birlikte ambalajsız çift şeker uygulamasına sınırlama getirildi, bundan sonra çay gibi sıcak içeceklerin tek şekerle satışa sunulacak.
 
Tek şeker uygulamasının milli servet kaybının da önüne geçilmesi açısından önemli olduğu ifade edilen genelgede, israfı önleme çabası yanı sıra, açık verilen şekerlerin aynı zamanda da her türlü bulaşıcı hastalığa da zemin hazırladığına dikkat çekildi.
 
Genelgede,“Evimizde, işyerimizde, lokantada ve kahvehanelerde sürekli tükettiğimiz içecek olan çayın şekerli içilmesi, günlük alınması gereken şeker miktarının fazlasıyla aşılmasına neden olmaktadır. Ülkemizde kişi başına düşen çay tüketiminin dünya ortalamasının yaklaşık iki katı olduğu düşünüldüğünde, çay ile aldığımız şekerle hastalık riski diğer ülkelere göre iki kat artmaktadır. Keza diğer tüketim ürünlerindeki şeker oranı da hesaba katıldığında günlük tüketilmesi gereken şeker miktarının çok üzerinde bir tüketimimizin olduğu açıktır. Bu nedenle şeker tüketiminin önerilen seviyeye düşürülmesi için kahvehane, çay ocağı, kafe gibi toplu tüketim yerlerinde, çayın tek şekerli servis edilmesi, ancak müşteri tarafından istenilmesi halinde ilave şeker verilmesi daha akılcı görülmektedir” denildi. Genelgenin kaymakamlıklar, belediye başkanlıkları ile Giresun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı’na gönderildiği öğrenildi.
 
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Doğankent Gazetesi, Harşit Vadisi'nin Sesi
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.