20 Temmuz 2018 Cuma

Tabiat Parkı Tamam Gibi!

tabiat-parki-tamam-gibi

Doğankent ilçesinin Doymuş Köyü ve Çatalağaç Köyü sınırları içerisinde şelalelerin yoğun olduğu bölge tabiat parkı oluyor.
31 Mart 2017 Cuma 18:50

Eski Doğankent Kaymakamı Uğur Köroğlu, 12. Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürü Ertan Kuduban ve Ak Parti Doğankent İlçe Başkanı Rüşan Özden’in yoğun çabaları sonucu bir yıl önce çalışmaları başlatılan Harşit Tabiat Parkı’nın 51,04 ha olarak Ön Etüt Raporu hazırlanarak tescil için DKMP Genel Müdürlüğüne gönderilmişti. DKMP Genel Müdürlüğünce, Koruma Kurulunda görüşülen Harşit Tabiat Parkı teklif sahasının uygun görüşle Orman ve Su İşleri Bakanlığında, Bakan onayına sunulduğu ve imza aşamasında olduğu öğrenildi.

Yapılacak çalışmalara ilişkin alan tespitinde bulunmak üzere Doğankent’e gelen; Giresun Şube Müdürü Ertan Kuduban, DSİ Giresun 226.Şube Müdürü Ogün Şükrü Turan, yine uzun süre DSİ 226.Şube Müdürlüğü görevinde bulunmuş Müh. Mehmet Geldi, Ak Parti Doğankent İlçe Başkanı ve Doğankent Belediye Meclis Üyesi Rüşan Özden ile Doğankent Kaymakamlığı KHGB Müdür Murat Dede bölgede incelemelerde bulundu.

Harşit Tabiat Parkı çalışmaları kapsamında; DKMP Genel Müdürlüğü 12.Bölge Müdürlüğüne bağlı Giresun Şube Müdürlüğü koordinesinde, DSİ ve Karayolları Bölge Müdürlüklerince de bölgede gerekli düzenleme çalışmalarına başlanacağı bildirildi.

Son hazırlıkların yapılması ve teklif sahası üzerinde, Harşit Çayı kenarlarında yapılacak dere ıslahı için incelemelerde bulunan DSİ Giresun 226. Şube Müdürlüğü ekipleri, önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanabileceğini söylerken, Karayolları 10.Bölge Müdürlüğü tarafından da tarihi Doymuş Köprüsünün aslına uygun olarak yeniden yapılacağı belirtildi.

Tabiat parkı teklif sahası; Çatalağaç Köyü Erik Deresi ile Doymuş Köyü Üzümce Deresi üzerindeki şelalelerin doğal yapısı, ulaşım sorunun bulunmaması ve etrafındaki doğal dokunun hemen hemen hiç bozulmamış olması nedeniyle, bu alanları kapsarken, yine aynı bölgeden geçen yaklaşık 250-300 yıl önce yapıldığı tahmin edilen Tarihi İpek yolunun da yürüyüş alanları ve seyir terasları yapılmak suretiyle bölge turizminin hizmetine sunulması planlanmaktadır.

Söz konusu tarihi İpek Yolu’nun; Gümüşhane ile Torul İlçesi Manastır Köyü’nden 1739-1742 yılları arasında Trabzon Valiliği yapmış Hacı Hafız Mustafa Efendi’nin oğlu Üçüncüzade Ömer Paşa tarafından Trabzon Valisi olarak görev yaptığı 1740 lı yıllarda yaptırdığı bilinmektedir.

Bu nedenle bölgenin doğal ve tarihi yapısı, yine ulaşım sorununun olmaması nedeniyle mevsimlik değil 4 mevsim turizme hizmet edebilecek bir potansiyele sahip olduğu ifade edildi.

Ülkemizde 203 adet tabiat parkı bulunurken ilimizde halen; Kuzalan Tabiat Parkı, Yedideğirmenler Tabiat Parkı, Koçkayası Tabiat Parkı, Ağaçbaşı Tabiat Parkı olmak üzere 4 tane tabiat parkı bulunurken, Şebinkarahisar Çağlayan ile Gölyanı Obası da Tabiat Parkı teklif sahası içerisinde yer almaktadır.
 

Haber Kaynağı: Dogankent GazetesiHaber okunma sayısı: 1783

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bu-ise-ne-diyorsun-sayin-baskanim

Bu İşe Ne Diyorsun? Sayın Başkanım!..

29 Mart 2018 Perşembe 15:31
dogankent-tirebolu-yolunda-kaza

Doğankent-Tirebolu Yolunda Kaza

15 Ağustos 2017 Salı 14:45
vali-karahan-dogankentte

Vali Karahan Doğankent'te

18 Nisan 2017 Salı 13:29
tabiat-parki-tamam-gibi

Tabiat Parkı Tamam Gibi!

31 Mart 2017 Cuma 18:50

ALT KATEGORİLER


ÖNE ÇIKAN HABERLER

AK Parti İl Yönetiminde İki Doğankentli!...

AK Parti Giresun 6.İl Kongresinde yapılan seçimler sonucu iki Doğankentli hemşehrimiz partinin A Takımında yer

Evlilik Öncesi Test Şart

Acıbadem Adana Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Antmen, kemik ve kök hücre

Doğankent Derneği Öğrencilere Burs Verilecek

Bağcılar Doğankent Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Habsi Yazıcı, üniversite öğrencilerine burs vereceklerini

Ömer Tekin Basın Müdür Oldu

Doğankentli hemşehrimiz Ömer Tekin, Giresun Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevine

Çatak Gecesinde Birlik Çağrısı

Doğankent Çatak Köyü’nün İstanbul Üsküdar Sultan Murat Mahallesinde 1997 yılında kurulan Çatak Köyü

DOYMUŞ KÖYÜNDE BAYRAK DEĞİŞİMİ

İstanbul Beykoz’da kurulu bulunan Doymuş Köyü Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği 10. Olağan Genel Kurulu 27

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

GİRESUN - HAVA DURUMU

GIRESUN