25 Nisan 2018 Çarşamba

Doğankent'te Kadın Girişimcinin Başarısı

dogankentte-kadin-girisimcinin-basarisi

Giresun’un Doğankent ilçesinde yaşayan Hamiyet Aslan isimli kadın girişimci doğal köy yumurtası üretimi gerçekleştirerek ilçeye yeni bir istihdam alanı açtı.
25 Ağustos 2014 Pazartesi 17:15

Doğankent ilçesinin Süt taşı mahallesinde yaşayan Hamiyet Aslan yıllardır büyük baş hayvancılıkla uğraşmış ürettiği süt, tereyağı, yoğurt gibi doğal ürünleri pazarlayarak ailesinin ekonomisine önemli bir katkı sağlamıştır.

 

Doğal süt ürünleri üretimin yanında doğal köy yumurtası üretimine de başlayan Hamiyet Aslan ilk önce Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsünden getirttiği yumurtaları kuluçkaya yatırarak civciv üretimini gerçekleştirmiş ve 50’ye yakın Atak S tavuğu üretmiştir. Daha sonra Çorumda faaliyet gösteren profesyonel tavuk firmalarından 150 tane Nick Brown cinsi tavuk alarak, planladığı tavuk çiftliğini büyütmeye devam etmiştir. İlk etapta eşi Mehmet Emin Bey ile 1 dönümlük mısır tarlasını tel örgü ile çeviren ve 60 metre kare bir kümes inşa ettiren Hamiyet Aslan, Tavukların serbestçe dolaşması doğal yollarla büyümesi ve beslenmesi için arazinin üzerine çeşitli bitkiler ekmiş, sulaklar oluşturmuş araziyi buna göre dizayn etmiştir

 Kuluçkadan çıkarılan civcivlerin ve satın alınan yarkaların son aşılarına kadar yaptıran Aslan, salgın hastalıklardan korunmaları konusunda da her türlü tedbiri aldıklarını belirterek, kümes içerisinde günlük temizliğe ve hijyene önem göstermiştir. Bulaşıcı hastalıkların ve tavukların telef olmasının en büyük sebebinin temiz olmayan bir ortamdan kaynaklandığını belirten aslan, kendi kümesinin günlük havalandırma ve bakımını aksatmadan devam ettirmektedir.
 

Kurulum aşamasında ciddi zorluklarla karşılaştığını belirten Hamiyet Aslan, yatırım masraflarının kısıtlı aile bütçesini bir hayli zorladığını ama ailesi ve sevgiyle yaptığı işi sayesinde bunun üstesinden gelmeyi başardığını belirtti.

 

Doğankent ilçesinde yeni bir istihdam alanı oluşturan aslan ailesi şu an için günlük 65 köy yumurtası üreterek ilçe ve köylerden gelen siparişlere cevap vermekte ancak önümüzdeki günlerde 130 tane günlük taze köy yumurtası üretimi yapmayı hedeflemektedir.

 

Üretimini her geçen gün artıran Hamiyet Aslan hem evden hem de pazar günleri ilçede kurulan Pazar yerinde köy yumurtası satışı yapmaktadır. Ürünlerinin pazarlanması konusunda Belediye Başkanından ve ilçe yetkililerinden satış yapabileceği bir yer gösterilmesi konusunda yardım isteyen Hamiyet Aslan sadece kendisi için değil diğer doğal köy ürünleri üreten bayanlarında ürettiklerini rahatça pazarlayabilecekleri ve tüketiciyle buluşturacakları yer konusunda yardıma ihtiyaç duymaktadır.

 

Her geçen gün gıda terörünün yaşandığı insanların sağlının hiçe sayıldığı ülkemizde, tüketicilerin bu konuda artık bilinçlendiği ve doğal besinlere yöneldiklerini belirten Aslan ailesi, ilk aşamada köy yumurtası üreterek tüketiciye tadıyla, kokusuyla ve besin değeriyle sağlıklı yumurta üreterek bu konuda hizmet etmektedir.

 

Aslan ailesinin, önümüzdeki hedefleri arasında ilçe sakinlerine doğal köy yumurtalarını tanıtıp doğal beslenme konusunda tüketici ihtiyaçlarını karşılamak sonra bu alanda istihdamı artırıp daha da büyüyerek çevre ilçelere ve il merkezinde de doğal köy yumurtası satışı yapabilmek olarak ifade etmişlerdir.

 

İletişim: Uğur Aslan (0545 275 71 94)

Haberin etiketleri:

köy yumurtası, doğankent


Haber okunma sayısı: 4067

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

 • nihayet

  Misafir 25 Ağustos 2014 19:17 Nihayet su memlekette kafası çalışan biri çıktı. Helal olsun

 • hayırlı olsun

  Misafir 29 Ağustos 2014 16:28 hamiyet ablama hayırlı olsun. taze günlük doğal olan yumurtaları çok satar inşaallah

 • doğankent köy yumurtası

  Misafir 21 Mayıs 2017 17:25 Yeni tavuklar geldi ve üretim devam ediyor. Taze köy yumurtası isteyenler iletişim için 0536 381 10 19 nolu telefonla bize ulaşabilirler.

DİĞER HABERLER


ÖNE ÇIKAN HABERLER

AK Parti İl Yönetiminde İki Doğankentli!...

AK Parti Giresun 6.İl Kongresinde yapılan seçimler sonucu iki Doğankentli hemşehrimiz partinin A Takımında yer

Evlilik Öncesi Test Şart

Acıbadem Adana Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Antmen, kemik ve kök hücre

Doğankent Derneği Öğrencilere Burs Verilecek

Bağcılar Doğankent Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Habsi Yazıcı, üniversite öğrencilerine burs vereceklerini

Ömer Tekin Basın Müdür Oldu

Doğankentli hemşehrimiz Ömer Tekin, Giresun Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevine

Çatak Gecesinde Birlik Çağrısı

Doğankent Çatak Köyü’nün İstanbul Üsküdar Sultan Murat Mahallesinde 1997 yılında kurulan Çatak Köyü

DOYMUŞ KÖYÜNDE BAYRAK DEĞİŞİMİ

İstanbul Beykoz’da kurulu bulunan Doymuş Köyü Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği 10. Olağan Genel Kurulu 27

ÇOK OKUNANLAR

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı

GİRESUN - HAVA DURUMU

GIRESUN

TRT Haber Haberler

En Son Haberler  |  Haber Manşetleri